مطالب گوناگون, مقالات

بهترین سوره برای اموات

آیا خواندن سوره‌ برای اموات ثواب دارد؟

بهترین سوره برای اموات کدامند ؟ خواندن چه سوره‌هایی برای اموات فضیلت بیشتری دارد؟ برای شادی روح اموات چه سوره ای بخوانیم ؟ اگر به دنبال پاسخ این سوالات هستید تا انتهای این مقاله همراه ما باشید .

قرآن خود سراسر نور و رحمت است. بنابراین خواندن آن نیز برای مردگان قطعا آرامش به همراه خواهد داشت.

آیات و احادیث فراوانی درباره فضیلت خواندن سوره برای اموات وجود دارد.  در این احادیث به طور جدی انسان ها مورد خطاب قرار گرفته اند و به آن ها توصیه شده است. مردگان خود را فراموش نکنند و همواره آن ها را با خواندن قرآن یاد کنند.

هر کدام از سوره های قرآن دارای فضایل و ویژگی های خاصی هستند. به نحوی که  خواندن هر کدام از آنها برای اموات نوعی خیر و برکت به دنبال خواهند داشت.

برای شادی روح اموات چه سوره ای بخوانیم ؟

به طور کلی خواندن بهترین سوره برای اموات و همچنین خواندن دعا به نیت شادی روح آن ها مفید و مستحب می باشد. خواندن ۷ مرتبه سوره انا انزلنا، حمد، آیه الکرسی،  نور، احزاب، تبارک، قدر، ناس، فلق، ملک سوره هایی هستند که سبب شادی روح اموات می شوند.

همچنین در کتب مختلف دینی علاوه بر اهمیت خواندن سوره برای اموات،  دعا های بسیار زیبایی جهت شادی روح اموات نقل شده اند. به طوری که خواندن آن ها  به طور جدی توصیه شده است.

یکی از بهترین و موثر ترین دعاها  دعای ۲۴ صحیفه سجادیه است. خواندن  این دعا  برای شادی روح پدر و مادر فوت شده  بسیار توصیه شده است.

فضیلت خواندن سوره‌ برای اموات

درباره خواندن سوره برای اموات و انتخاب بهترین آنها روایات بسیاری وجود دارد.  یس، صافات، احزاب، الملک، آیه الکرسی بهترین سوره ها جهت خواندن برای اموات هستند.

علاوه بر آن خواندن سوره های انا انزلنا، آیه ۵۴ سوره اعراف و سه آیه آخر سوره بقره نیز دارای  فضیلت های بسیاری برای اموات هستند.

فضیلت خواندن سوره توحید

سوره توحید به ام الکتاب مشهور است خواندن آن جهت شادی اموات بسیار سفارش شده است. پیامبر (ص) درباره این سوره می فرمایند.  خداوند در هیچ یک از کتاب های آسمانی حتی قران سوره ای به بزرگی سوره توحید نیاورده است.

خواندن سوره یس برای اموات

سوره یس را دافعه و قاضیه می نامند. زیرا خواندن آن سبب دفع بلایا و همچنین روا شدن حاجات می شود. پیامبر خدا درباره خواندن این سوره برای اهل قبور می فرمایند. هر گاه این سوره را برای اموات بخوانید تمامی عذاب آن ها رفع شده و روحشان آرام خواهد گرفت.

فضیلت خواندن آیه الکرسی برای اموات

آیه الکرسی  یکی از پر خیر ترین سوره هایی است که خواندن آن برای اموات توصیه شده است. پیامبر اکرم درباره این سوره می فرمایند. این سوره را بخوانید و ثواب آن را نثار اهل بیت کنید.

زیرا خداوند به واسطه خواندن این سوره قبر اموات را وسیع می نماید. همچنین درون قبر مرده از شرق تا مغرب پر از نور و روشنایی می شود.

خواندن آیت الکرسی برای اموات

خواندن سوره برای اموات خیر و برکات بسیاری نصیب اهل قبور خواهد کرد. با این حال آیه الکرسی دارای فضیلت های بسیاری است. زیرا پیامبر می فرمایند در هر حرف این سوره ملائکه ای نهفته است که تا روز قیامت برای مرده تسبیح می کنند.

خواندن سوره فاتحه برای اموات

خواندن سوره فاتحه طبق روایات و احادیث سبب بخشایش گناهان اموات می شود. پیامبر خدا (ص) این سوره را بهترین و با ارزش ترین گنجینه عرش الهی دانسته است.

در صورتی که این سوره با اخلاص و نیت شادی روح اموات خوانده شود و به لطف طرف خداوند امیدوار بود. ثواب آن به اموات خواهد رسید.


فروشگاه جنت نوین ارائه دهنده انواع سنگ قبر ، برای خرید سنگ قبر لاکچری کلیک کنید


فضیلت و اثرات  خواندن سوره ها برای اموات از نظر امامان

خواندن سوره برای اموات از سوی امام جعفر صادق علیه السلام بسیار سفارش شده است. بر اساس روایتی که از ایشان نقل شده است. می فرمایند مردگان و اموات خود را با خواندن قرآن شادمان کنید‌.

زیرا با خواندن قرآن به نیت شادی و بخشایش گناه اموات خداوند از همه گناهان آنان گذشت می نماید.

امام رضا

خواندن سوره برای اموات از طرف امام رضا نیز بسیار توصیه شده است. ایشان می فرمایند هر کس سوره انا انزلنا را هفت مرتبه بخواند و ثوابش را نثار اموات نماید‌. خداوند گناهان او و اموات را یک جا خواهد بخشید.‌

رسول خدا

رسول خدا درباره فضیلت و اثرات خواندن سوره برای اموات می فرمایند. مردگان را در قبر از یاد نبرید. آنان چشم انتظار احسان شما هستند. آن ها در قبر توان هیچ کاری را ندارند. بنابراین تا می توانید در حق آنان احسان کنید.

مردگان را از بین نبریم

ایشان درباره خواندن سوره برای اموات و فضیلت و اثرات آن برای مردگان می فرمایند. برای مردگان سوره های حمد، اخلاص، ملک و آیه الکرسی بخوانید تا قبر آن ها مملو از نور و روشنایی شود.

در روایتی دیگر به نقل از ایشان می فرمایند به واسطه خواندن قرآن شما برای اموات، گناهان آنان بخشیده خواهند شد.

حکم دریافت پول برای خواندن قرآن

خواندن سوره برای اموات و دریافت پول از این بایت جایز و صحیح می باشد. در روایات بسیار به این موضوع پرداخته شده است. به طوری که سفارش شده است برای شادی روح اموات خود قرآن بخوانید و در صورتی که توانایی آن را ندارید. از شخص مومن که قاری قرآن باشد بخواهید این کار را انجام دهد.

همچنین آمده است که در قبال خواندن سوره برای اموات پولی به قاری بدهید. لازم به ذکر است که خواندن قرآن برای قاری نیز بسیار ثواب است.

همچنین بخوانید: بهترین خیرات برای اموات چیست؟

بهترین دعا برای سر قبر

خواندن هر دعایی که در کتاب و رساله های دینی آمده است.  همانند خواندن سوره برای اموات مفید و سراسر خیر و بخشایش می باشد. برای خواندن دعا لازم نیست به سر قبر اموات رفت.

بلکه می توان در هر ساعت از شبانه روز و در هر مکان برای اموات دعای خیر نمود. بهترین دعا برای سر قبر همان دعایی است که در روز ۵ شنبه خوانده می شود. علاوه بر آن طلب استغفار و بخشش با زبان خود برای اموات جزء  بهترین دعا ها می باشد.

همچنین بخوانید: آیا از اعمال شب اول قبر چیزی می دانید؟

دعای روز پنجشنبه برای اموات

خواندن دعا مانند خواندن سوره برای اموات از سوی پیامبر اکرم، ائمه اطهار و علمای دینی بسیار توصیه شده است‌. خواندن دعا در روز ۵ شنبه دارای فضائل مخصوص و ویژه ای است.

مناسب ترین دعا در این روز برای اموات دعایی قرآنی است که در سوره ابراهیم آیه ی ۴۱ آمده است. این دعا توسط پیامبر اکرم (ص) در روز ۵ شنبه برای اموات خوانده شده است و خواندن آن را برای همه توصیه کرده است.

صلوات فرستادن برای اموات

فرستادن صلوات مانند خواندن سوره برای اموات بسیار سودمند و مفید است. به گونه ای که در روایات و احادیث آمده است. هر گاه صلواتی را برای اموات می فرستید. خداوند سهم خیر و برکت مردگان را آن گونه که صلوات فرستنده نیت کرده است می دهد.

با توجه به این فرموده با ارزش میتوان اینگونه استناد کرد که صلوات فرستادن همانند خواندن سوره برای اموات قطعا خیر و برکتی را شامل حال مردگان می نماید.

فرستادن صلوات برای اموات

 

ثواب خواندن سوره الرحمان برای شخص فوت شده

خواندن سوره برای اموات بسیار سودمند است. سوره الرحمان نیز یکی از این سوره هایی است که خواندن آن برای اموات سبب شادی روح آنان می شود.

همچنین با خواندن این سوره از خداوند طلب بخشایش گناهان مرده را می کنیم. به طور کلی خواندن سوره الرحمان هم برای اموات و هم برای بازماندگان ثواب و فضیلت فراوانی به دنبال دارد.

ثواب خواندن سوره دخان برای متوفی

خواندن سوره برای اموات بخصوص سوره دخان سبب آمرزیده شدن گناهان گذشته فرد می شود.  خداوند به واسطه خواندن این سوره از گناهان مرده  گذشت  می نماید و در بهشت خانه ای برای او خواهد ساخت.

خواندن این سوره علاوه بر ایجاد آرامش برای شخص فوت شده برکات بسیاری را نصیب شخص قاری می کند.

خواندن سوره نور برای اموات

سوره نور یکی از سوره هایی است که بر خواندن آن برای اموات توصیه های فراوانی شده است. خواندن سوره نور برای اموات سبب ایجاد آرامش و بخشایش آنان می شود. هر آیه ای از این سوره مبارکه به نوبه خود دارای ویژگی ها و فضائلی می باشند.

از این رو خواندن هر کدام از آیات مبارکه سوره نور و نثار ثواب آن اموات باعث گشایش در کار آنان می شود. اموات از این هدیه آگاه می شوند و از برکات آن بهره می برند. بنابراین در صورتی که زمان کافی برای خواندن تمام سوره را ندارید. حتما یک یا چند آیه از آن را انتخاب کنید و ثواب آن را تقدیم اموات کنید.

همچنین بخوانید: آداب آب ریختن روی سنگ قبر مرده چیست؟

بهترین سوره برای اموات در شب جمعه

خواندن سوره برای اموات در شب جمعه ثواب فراوانی دارد. خواندن سوره هایی مانند کهف، جمعه، واقعه، اسراء و یاسین بهترین سوره ها برای خواندن در شب جمعه می باشند. به شرطی که ثواب خواندن آن ها را نثار روح اموات نماییم.

خواندن صوره اصحاب کهف

خواندن این سوره ها در شب جمعه باعث می شوند تا اموات از عذاب قبر رهایی بیابند و خداوند از گناهان آنان در گذرد.

اعمال زیادی وجود دارند که می توان به وسیله انجام آن ها مردگان و اموات خود را به آرامش رساند. یکی از مهم ترین این اعمال همان گونه که در متن نیز به آن اشاره شد، خواندن سوره برای اموات است.

قرائت هر بخش از قرآن کریم برای اموات حتما مورد پذیرش و رضایت پروردگار رحمان قرار می گیرد. با این حال برخی از سوره ها و آیات به طرز مخصوصی برای این کار توصیه شده اند.

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر و سنگ مزار

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر مرمر ، سنگ قبر گرانیت ، سنگ مزار مرمریت و سنگ مزار مصنوعی می باشد . جهت کسب اطلاع بابت خرید سنگ قبر می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۸۰۱۷۰۵ تماس حاصل نمایید.

به طور کلی خواندن بهترین سوره برای اموات و همچنین خواندن دعا به نیت شادی روح آن ها مفید و مستحب می باشد. خواندن ۷ مرتبه سوره انا انزلنا، حمد، آیه الکرسی،  نور، احزاب، تبارک، قدر، ناس، فلق، ملک سوره هایی هستند که سبب شادی روح اموات می شوند.

خواندن سوره برای اموات در شب جمعه ثواب فراوانی دارد. خواندن سوره هایی مانند کهف، جمعه، واقعه، اسراء و یاسین بهترین سوره ها برای خواندن در شب جمعه می باشند. به شرطی که ثواب خواندن آن ها را نثار روح اموات نماییم.

5 نظر در “بهترین سوره برای اموات

 1. لیلا میرزایی گفت:

  سلام مطالب عجیبی دارید و قطعا مخاطبین خاصی هم دارید
  اینکه میگن هفت سوره شب جمعه برای اموات بخوانید تا در آرامش باشند، این سوره ها کدامند ؟

  1. پشتیبان سایت گفت:

   سلام و درود

   خواندن قرآن و هدیه دادن به روح اموات به ویژه در شبهای جمعه ثواب بسیار زیادی دارد اگر شما برای میت هر سوره ای از قرآن را بخوانید و هدیه کنید موجب آرامش روح مرحوم می شود اما نسبت به این هفت سوره شب جمعه برای اموات قدری سفارش شده است . که این سوره ها فاتحه، یس، صافات، تبارک، احزاب، آیة الکرسی، هفت مرتبه اناانزلناه و… نام دارند

 2. زهرا سادات موسوی گفت:

  سلام من چند وقتیه که همش خواب اموات رو میبینم بعضی وقتا ناراحتن و بعضی وقتا خوشحالن!!!! الان موندم چرا همش به خواب من میان ؟ صدقه دادم خیرات دادم
  الان میخوام روزایی که فرصت دارم سوره ای از قرآن هدیه کنم به روحشون الان سوالم اینه که برای مرده چه سوره ای بخوانیم؟ آیا سوره ای به جز این موارد که معرفی کردید هست که مخصوص شادی روح اموات باشد؟

  1. پشتیبان سایت گفت:

   سلام بطور کلی هدیه هر آیه از قرآن خصوصا سوره های ذکر شده در متن همین مقاله می تواند باعث شادی و آرامش روح درگذشتگان شود

 3. رضا نیشابوری گفت:

  فکر کن ۱۰ سال پیش مردی و تو تنهاییای قبرت نشستی یهو یه سبد میوه میارن میگن فلانی یه سوره خوند واست ثوابش این شد.ناموسن چ حالی پیدا میکنی.
  درسته تو الان تو این دنیا زبونت درازه و خوشی و فکر موت نیستی.ولی از گردش دوران بترس بخون تا برات بخونن
  التماس دعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *