مقالات

ماندن در کنار میت در شب اول قبر

آیا از اعمال شب اول قبر چیزی می دانید؟

در این مطلب قصد ارائه توضیحاتی در رابطه با اعمال شب اول قبر داریم. همه ما مسلمانان با توجه به آیات قرآن و آموزه‌های دینی معتقدیم که مرگ پایان زندگی نیست بلکه فقط با مرگ از این دنیای محدود به دنیای جاودانه‌ آخرت پا می‌گذاریم. با توجه به اعمال فرد در این دنیا، چگونگی گذر از این شب رقم می‌خورد.

لیله ‌الدفن همان شب اول قبر است. اولین شبی که فرد فوت شده را به خاک می‌سپارند. لازم به ذکر است که حتما نباید میت دفن شده باشد.

در این شب بازماندگان باید اعمالی را برای کاهش فشار قبر انجام دهند از جمله این اعمال می توان به خواندن بهترین سوره برای اموات اشاره کرد

همین که روح از کالبد جسم جدا می‌شود، شب اول قبر می‌باشد. با توجه به احادیثی که از ائمه (علیهم السلام) روایت شده است، شبی بسیار مهم برای فرد درگذشته است. در آن شب، دو فرشته الهی برای سوال و جواب درباره‌ی عقاید و اعمال و کردار میت حاضر می‌شوند. سخت یا آسان گذشتن این شب به اعمال فرد فوت شده بستگی دارد.

شب اول قبر

اگر فرد در این دنیا به دستورات الهی عمل کرده باشد، شبی آسان و راحت را سپری می‌کند. اگر فرد دارای اعمال بد باشد، شبی سخت همراه با فشار قبر را خواهد داشت. در این شب چهره‌ دو فرشته الهی، کاملا به اعمال میت بستگی دارد.

ماندن در کنار میت در شب اول قبر

ماندن در کنار میت در شب اول قبر و خواندن قرآن و دعا می تواند به میت در جواب دادن به سوالات نکیر و منکر کمک کند از این رو بهتر است پس از خاکسپاری، قبر و میت رو تنها نگذاریم زیرا جسم و روح او هنوز به دنیای جدید آشنایی ندارد و از آن می ترسد. به همین دلیل بهتر است تا مدت کوتاهی در کنار قبر مانده و برای آمرزش او قرآن و دعا خوانده شود (اصول کافی، باب المسأله فی القبر 2/ 634 و 3/201)

شب اول قبر از چه زمانی است و چقدر طول می‌کشد؟

برای انجام اعمال شب اول قبر، لازم است بدانیم، منظور از این شب چه زمانی است. منظور از شب لیله الدفن، شبی که ما به حساب این دنیای مادی می‌دانیم نیست. یعنی اگر میتی صبح دفن شود، حتما نباید ساعاتی بگذرد و شب شود تا فرشتگان الهی برای بازپرسی بیایند.

بلکه از همان لحظه‌ای که میت دفن می‌شود، فرشتگان الهی برای سوال و جواب حاضر می‌شوند. روح با جدا شدن از بدن وارد عالم برزخ می‌شود و در عالم برزخ شب و روز همچون این دنیای مادی وجود ندارد. در قبر و برزخ برای میت، شب نمایان می‌شود.

 

شب اول قبر فقط برای کسانی‌که دفن می‌شوند نیست. بلکه برای کسانی‌که دفن نمی‌شوند، مثل افرادی که در دریا غرق شده‌اند و جنازه آنها پیدا نشده تا دفن شوند نیز وجود دارد. همه افراد فوت ‌شده، شب لیله الدفن، خواهند داشت و سوال و جواب خواهند شد. چرا که قبر را عالم برزخ می‌دانیم و شب آن‌ را هم مخصوص به شرایط آنجا می‌دانیم.

اینکه عذاب این شب چقدر طول می‌کشد بستگی به میزان گناهان فرد دارد. برای افرادی ممکن است لحظه‌‌ای باشد یا مدت طولانی‌تری فرد در سختی و رنج ‌بسر ببرد.

اعمال توصیه شده در شب اول قبر

باتوجه به سخنان ائمه (علیهم السلام)، شب لیله الدفن برای میت بسیار سخت است. در این شب، روح هنوز به طور کامل از تعلقات دنیایی جدا نشده است. بازماندگان میت می‌توانند با انجام برخی اعمال صالحه و خیرات به عنوان اعمال شب اول قبر، به کاهش عذاب این شب کمک کنند.

اعمالی که شب اول قبر اموات را شاد می‌کند

به عنوان اعمال شب لیله الدفن، اعمال بسیاری وجود دارد. در ادامه به برخی از این اعمال که خوب است انجام دهید، اشاره می‌کنیم.

در شب اول قبر میت برای او صدقه بدهید

دادن صدقه به نیت میت، باعث شادمانی میت و کاهش عذاب قبر وی می‌شود. پیامبر اکرم (ص) فرمودند: ( وقتی شخصی به نیت اموات خود صدقه می‌دهد، خدای متعال به حضرت جبرئیل امر می‌نماید، تا هفتاد هزار فرشته آن صدقه را به قبر میت حمل کنند، و در دست هر یک از فرشتگان طَبقی است که به قبر حمل می‌کنند و می‌فرمایند سلام بر تو، این‌ها هدایایی هستند که از طرف فلان شخص به سوی تو فرستاده شده است. سپس آن قبر نورانی می‌گردد.)


خرید سنگ قبر سفید از فروشگاه جنت نوین


بالای قبر اموات ۷ مرتبه سوره قدر، بخوانید

امام رضا (ع) فرموده‌اند: هر‌کس قبر مومنی را زیارت کند و در کنار آن ۷ مرتبه سوره قدر بخواند، خداوند او را با صاحب قبر می‌آمرزد.

برای متوفی قرآن بخوانید

قرائت سوره‌هایی از قرآن کریم برای فرد فوت شده، باعث آرامش روحش می‌شود. خواندن سوره‌ فاتحه، سوره یاسین، سوره ملک، سوره صافات، سوره احزاب و سوره قدر، بسیار مجرب است. این سوره‌ها می‌توانند نجات بخش میت از عذاب قبر باشند.

خواندن دعای معراج برای شب اول قبر

از دیگر اعمال این شب ،خواندن دعای معراج است. این دعا باعث آسان شدن عذاب قبر می‌گردد. در روایتی از حضرت رسول اکرم (ص)، نقل است که جبرئیل در شب معراج درباره‌ عظمت دعای معراج چنین بیان می‌کند.

خواندن قرآن در شب اول قبر

هرکس این دعا را با خود به گور بَرد حق تعالی او را ببخشد و بخشی از عذاب قبر بر او آسان شود و از سوال و جواب نکیر و منکر در امان باشد. از این روایت، چنین استنباط می‌شود که خواندن دعای معراج در شب اول قبر، تاثیری در احوالات میت خواهد داشت.

سایر اعمالی که موجب شادی اموات در شب لیله الدفن می‌شود

خواندن نماز لیله ‌الدفن یا نماز وحشت

نماز لیله ‌الدفن، مستحب است در شب لیله الدفن، بعد از دفن میت خوانده شود. این نماز به نماز هدیه و نماز وحشت نیز معروف است. از این رو که میت هنوز با عالم قبر مانوس نشده و از آن هراس دارد. خواندن این نماز به خواست پروردگار سبب رفع ترس و هراس میت می‌شود.

نماز رفع وحشت یا لیله‌ الدفن، به عنوان یکی از اعمال شب اول قبر، دو رکعت است. بهتر است بعد از نماز عشاء خوانده شود. این نماز، به دو صورت خوانده می‌شود:

1- در رکعت اول بعد از خواندن سوره حمد، یک مرتبه آیه‌الکرسی خوانده شود. در رکعت دوم، بعد از خواندن سوره حمد ۱۰ مرتبه سوره قدر خوانده شود. پس از سلام نماز بگویند، اللهم صل علی محمد وآل محمد وابعث ثوابها الی قبر فلان ابن فلان. بجای کلمه فلان ابن فلان نام میت و نام پدر او برده می‌شود.

2- در رکعت اول بعد از سوره حمد ،۲ مرتبه سوره توحید خوانده شود. در رکعت دوم، بعد از سوره حمد، ۱۰ بار سوره تکاثر خوانده شود. در پایان، باید ثواب نماز به میت هدیه شود.

همچنین بخوانید : چرا نبش قبر مرده گناه دارد ؟

قبل از غروب آفتاب، زیارت عاشورا برای میت خوانده شود

خواندن زیارت عاشورا آثار و برکات فراوانی دارد. قبل از غروب آفتاب، زیارت عاشورا را بخوانید و ثواب آن را به فرد از دنیا رفته هدیه کنید.

به ۴۰ نفر غذا بدهید

دادن خیرات به نیت اموات که دیگر دسترسی به این دنیا ندارند ثواب دارد. به آنها کمک می‌کند و عذاب آنها را کاهش می‌دهد. اطعام به ۴۰ مسلمان شیعه به نیت فرد متوفی، باعث آرامش و کاهش عذاب او می‌شود.

بهترین دعا برای شب اول قبر چیست؟

برای شب لیله الدفن، از پیامبر اکرم (ص) روایت است: هیچ هدیه و تحفه‌ای برای میت فرستاده نمی‌شود که بالاتر از طلب آمرزش و مغفرت باشد. استغفار کردن فرزند او بهتر از هر کس و شخص دیگری است.

خواندن سوره تبارک (ملک)، نجات دهنده فرد از عذاب شب لیله الدفن است. خواندن زیارت عاشورا، دعا بعد از پایان نماز و طلب مغفرت برای متوفی، از جمله بهترین اعمال این شب هستند.

بهترین دعا برای شب اول قبر

 

همچنین بخوانید : چگونه توبه کنیم که خدا ببخشد ؟

برای رهایی از عذاب شب اول قبر چه باید کرد؟

برای رهایی و کاهش عذاب قبر، دعاها و اعمالی وجود دارد. برخی مربوط به زمان حیات انسان است، که می‌تواند به او در شب لیله الدفن کمک کند. بعضی از دعاها و اعمال نیز بعد از مرگ فرد می‌توانند، در کاهش عذاب قبر یا رها شدن از عذاب قبر موثر واقع شوند. در زمان حیات فرد برخی اعمال می‌توانند باعث رهایی از عذاب قبر یا کاهش آن شوند. این اعمال عبارتند از:

  • خواندن آیه‌الکرسی و سوره یس
  • تلاوت سوره تکاثر هنگام خواب
  • مداومت بر خواندن زیارت عاشورا
  • به جا آوردن فریضه حج
  • خوش اخلاقی و خوشرویی در خانواده
  • آزار نرساندن به دیگران

اعمالی نیز وجود دارد که بعد از فوت فرد، دیگران با انجام آن می‌توانند سبب رهایی از عذاب قبر وی شوند.

  • کفن میت که بر روی آن جوشن کبیر نوشته شده باشد.
  • قرار دادن دو چوبِ تَر خرما، در کنار میت به کاهش عذاب قبر کمک می‌کند.
  • خواندن قرآن
  • خواندن نماز و…

از دیگر مواردی که توصیه شده طلب حلالیت برای میت است. در احادیث و روایات به نقل از معصوم (علیه السلام) آمده است، برای رهایی میت از عذاب قبر، چهل فرد مومن اعلام رضایت نموده و فرد متوفی را حلال نمایند.

توصیه دیگری که برای رهایی میت از سختی‌های این شب  ذکر شده، زیارت امامان یا امامزادگان نیابتا از طرف میت است. اگر در شهرهای زیارتی همچون مشهد مقدس یا قم یا شهرهایی که بقاع متبرکه امامزادگان صحیح النسب در آن واقع شده‌اند، زندگی می‌کنید، خوب است که اعمال زیارت به نیابت از فرد متوفی بجا آورده شود. ان شاءالله که خداوند سبحانه و تعالی به حرمت مَضجع شریف اولیاء الله، سختی‌های شب لیله الدفن را بر میت آسان گرداند.


خرید سنگ قبر مصنوعی از جنت نوین


چرا شب اول قبر آتش (شمع) روشن می‌کنند؟

یکی دیگر از مواردی‌که شاید بتوان به عنوان بخشی از اعمال شب لیله الدفن، به آن اشاره کرد، روشن کردن شمع است. این عمل، شاید برگرفته از روشن کردن چراغ در حرم و مرقد مطهر امامان معصوم باشد.

روشن کردن شمع در شب اول قبر

مرحوم علامه مجلسی در بحارالانوار آورده است که امام صادق (ع) پس از شهادت پدر بزرگوارشان امام محمد باقر(ع) دستور دادند، در خانه‌‌ ایشان چراغی روشن کنند. همین کار را نیز امام کاظم (ع) در زمان شهادت امام صادق (ع) انجام دادند. در فرهنگ ما روشن کردن شمع می‌تواند، زنده نگه‌داشتن یاد درگذشتگان باشد.

دلیل گذاشتن تربت و دعا در کنار جنازه چیست؟

تربت حضرت سیدالشهدا (ع)، برکات و فضیلت بی‌شماری دارد. خداوند سبحان، به دلیل فداکاری این امام بزرگوار که تمام هستی خود را در راه اسلام ودین فدا کرد، شفا و برکات فراوانی در تربتش نهاده است. هیچ تربتی چنین آثاری را ندارد و این تربت، قطعه‌ای از خاک بهشت می‌باشد.

قرار دادن تربت حضرت سیدالشهدا (ع) با رعایت احترام در مقابل صورت میت در قبر وی، باعث در امان ماندن قبر میت از هر عذاب و بلایی می‌شود. همچنین گذاشتن دعا، مثل دعای جوشن کبیر و دعای جوشن صغیر و شهادتین نیز، باعث در امان ماندن قبر میت از عذاب و بلا می‌باشد. بهتر است این دعاها، بر پارچه‌ای جداگانه نوشته شود و بالای سر میت گذاشته شود.

 

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر و سنگ مزار

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر مرمر ، سنگ قبر گرانیت ، سنگ مزار مرمریت و سنگ مزار مصنوعی می باشد . جهت کسب اطلاع بابت خرید سنگ قبر می توانید با شماره 09120801705 تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *