مطالب گوناگون, مقالات

بهترین خیرات برای اموات چیست ؟

بهترین خیرات برای مرده چیست؟

مرگ، انتقال انسان از این دنیا به دنیای دیگر می‌باشد. رفتگان پس از مرگ زنده می‌باشند. ارتباطشان با دنیای مادی بطور کامل قطع نشده است. بنابراین شایسته می‌باشد که خیرات برای اموات را فراموش نکنیم. همواره به یاد درگذشتگان باشیم. بهترین خیرات برای اموات از نگاه قرآن چیست ؟ سعی ما بر این است که در این مطلب به معرفی انواع خیرات برای اموات بپردازیم. تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

انواع خیرات برای اموات

راه‌های زیادی برای خیرات برای اموات وجود دارد. اگر می‌خواهید خیرات زیادی برای اموات خود بفرستید باید با انواع خیرات آشنا شوید. در اینجا چند نمونه از بهترین خیرات خوراکی برای اموات و غیر خوراکی را برای شما بیان خواهیم کرد:

1- چاپ کتاب

یکی از بهترین راه‌های خیرات برای اموات ، چاپ کتاب می‌باشد. چاپ دعا‌های جیبی در سایز کوچک و هدیه دادن آن به مردم یکی از راه‌های پسندیده خیرات می‌باشد.

این خیرات موجب می‌شود تا افراد با خواندن دعاهای موجود در کتاب، هم خودشان ثواب ببرند. ثوابی هم به اموات ما برسد. خیرات به صورت چاپ کتاب، به علت خوانده شدن آن توسط اشخاص مختلف موجب آرامش همیشگی روح رفتگان خواهد شد.

2- خیرات میوه برای اموات

میوه به عنوان خیرات برای اموات ، نیز کار پسندیده‌ای می‌باشد. با این کار می‌توانیم دل کودکان را شاد کنیم. با خوردن این میوه توسط کسانی که برای زیارت اموات خود به سر مزار آنها آمده‌اند، بعد از خوردن آن میوه، فاتحه‌ای نیز برای اموات می‌فرستند.

3- خیرات نان برای اموات

یکی از سنت‌های زیبا و پسندیده که می‌تواند برای شادی روح اموات ما مناسب باشد، ارائه نان صلواتی می‌باشد. شما می‌توانید در محله خود و یا محله‌های پایین شهر، در نانوایی‌ها برای ساعاتی نان صلواتی ارائه دهید.

در این صورت نیازمندان از این خیرات بهره می‌برند. روح اموات نیز در آرامش خواهد بود.

پخش کردن نان صلواتی

 

4- تهیه پوشاک

کمک برای تهیه پوشاک مورد نیاز خانواده‌های نیازمند، یک راه بسیار زیبا برای دعا و خیرات به اموات می‌باشد. در این شرایط اقتصادی که خانواده‌های نیازمند توانایی تهیه پوشاک برای فرزندان خود را ندارند. این کار پسندیده شما در رفع نیاز آنها موثر خواهد بود. اموات نیز به ثواب بسیاری خواهند رسید.

5- ایجاد آب سرد کن‌ های سر راهی

قرار دادن آب سرد کن‌ در مکان‌هایی که تردد افراد صورت می‌گیرد بسیار مناسب می‌باشد. با این کار هر فرد تشنه‌ای که از این آب سرد کن‌ها استفاده می‌کند، برای اموات بانی نیز فاتحه‌ای نثار می‌کند.این دعا قطعا برای اموات در آن دنیا گره‌گشا خواهد بود.

6- کمک به فقرا

شما با کمک خود به فقرا در حد توان خود، هم نیاز‌های روزانه آنها را برطرف می‌کنید، هم برای اموات خود نیز با شاد کردن دل فقرا مایه آرامش ابدی آنها خواهید شد.


خرید سنگ قبر سفید از فروشگاه جنت نوین


بهترین خیرات برای پدر و مادر و اموات چیست؟

همانطور که در روایات بسیاری آمده است، ثواب دعا و خیرات برای اموات، بسیار زیاد می‌باشد. دعا و خیرات به اموات علاوه بر اینکه موجب شادی روح اموات ما می‌شود. موجب دلگرمی و آرامش ما نیز خواهد شد. صدقه برای اموات یکی از بهترین کار‌ها برای خیرات برای مردگان می‌باشد.

علاوه بر دادن پول به فقرا، هر کار خیری می‌تواند صدقه دادن به اموات محسوب شود. شما با رفع کردن گرفتاری اشخاص می‌توانید ثواب آن را به روح رفتگان خود تقدیم کنید.

روایتی از پیامبر خدا (ص) وجود دارد که ایشان می‌فرمایند:

«براى مردگان خود هدیه بفرستید! گفتند: هدیه براى آنان چیست؟ فرمود: صدقه و دعا»

همچنین فرمودند:

«ارواح مؤمنان هر جمعه، به آسمان دنیا در برابر خانه ها و منزل هاى خود مى آیند و با صداى غمناک ندا مى دهند که اى خانواده ما، اى فرزندان ما و اى پدر و مادر و خویشان ما! به ما مهربانى کنید; از اموالى که در دست ما بود (و اکنون در اختیار شماست) با دادن درهمى و قرص نانى و جامه اى نسبت به ما ترحّم آورید، که خداوند شما را از جامه بهشت بپوشاند!»

بهترین خیرات برای اموات از نگاه قرآن چیست؟

همچنین روایت دیگری در منابع معتبر وجود دارد.  طبق این روایات نقل شده است که پیامبر در رابطه با صدقه دادن برای شادی روح اموات، می‌فرمایند: (هر صدقه اى که براى میّت داده مى شود، فرشته اى آن را به مانند طبقى از نور مى‌گیرد و به کنار قبر مى آورد و مى گوید: «اَلسَّلامُ عَلَیْکُمْ یا اَهْلَ الْقُبُورِ» این هدیه را خانواده شما براى شما فرستاده اند. آنگاه آن میّت این هدیه را تحویل مى گیرد و وارد قبرش مى کند که همین سبب فراخى قبرش (و آسایش و آسودگى او) مى گردد.)

همچنین بخوانید : آداب آب ریختن بر روی سنگ مرده چیست؟

بهترین زمان برای خیرات اموات

بطور کلی صدقه دادن، خیرات دادن یا کارهای ثوابی که انجام می دهید بسته به زمان های مختلف می تواند برکات و آثار متفاوتی داشته باشند. برای مثال شب های قدر یا اعیاد شعبانیه را در نظر بگیرید همانطور که در روایات یا احادیت مختلف بیان شده شب قدر بهتر از هزار سال است و انجام اعمال خیر در این شب ها مثل خیرات اموات می تواند ثوابی چندین برابر روزهای معمولی داشته باشد

از این رو بهتر است برای انجام کار خیر زمان را نیز در نظر بگیریم طبق احادیت و روایات روزهای مثل روزهای اول ماه مبارک رمضان و یا ذی الحجه، روز عرفه ، عصر روز پنجشنبه و صبح جمعه بهترین زمان برای خیرات اموات می باشد

بهترین خیرات برای اموات تا چهلم

همانطور که در بخش بالا گفته شد خیرات دادن به اموات ماندگار می باشد و هیچ فرقی ندارد که خیرات نان باشد یا خیرات میوه .

مزیت‌های خیرات برای اموات

با انجام دادن خیرات برای اموات ، به بازماندگانی که این خیرات را انجام می‌دهند، اجر و پاداش فراوانی خواهد رسید. از مزیت‌های دیگر آن می‌توان به این مورد اشاره کرد که این کار یاد مرگ را در دل‌ ما زنده نگه می‌دارد. به همین علت این کار برای خود ما بیشتر به کار می‌آید.

سعی کنید از ثواب دعا برای مردگان غافل نشوید. همیشه به یاد اموات باشید. حتی با ذکر دعا‌های کوچک و هر کار خیر کوچکی که به نیت اموات انجام می‌دهید. طبق روایتی از امام صادق(ع):

ثواب اعمال خیر، برای کسی که آن را برای مردگان انجام می‌دهد، برای او و برای آن مرده، هر دو نوشته می‌شود.

بهترین زمان برای خیرات دادن

در ادامه مبحث خیرات برای اموات، باید گفت؛ هر زمان که خیرات انجام شود، همان زمان متوفی در برزخ از نعمت‌های برزخی بهره‌مند خواهد شد. به او خواهند گفت که این هدیه‌ای است، که برادر یا خواهر مومن تو برای تو فرستاده است. البته در زمان‌های مختلف، دارای آثار و برکات متفاوتی خواهد بود.

برای نمونه ثواب صدقه دادن در روز‌های عادی مانند شب‌های پر‌برکتی مانند نیمه شعبان و شب قدر نخواهد بود. همچنین دعا برای مردگان در شب جمعه دارای ثواب بیشتری نسبت به روز‌های معمولی می‌باشد.


خرید سنگ قبر مرمریت از فروشگاه جنت نوین


آیا دعا و خیرات به اموات باعث کاهش عذاب قبر شخص مرده می‌شود؟

با توجه به روایاتی که در رابطه با خیرات برای اموات وجود دارد، هر خیراتی که برای اموات می‌دهیم به آنها می‌رسد. از امام صادق(ع) نقل شده است که: چه بسا باشد که میت در شدت و تنگی بوده باشد. حق تعالی به او وسعت دهد و تنگی را از او بردارد. پس به او گویند که این شادی که تو را روی داده است به سبب نمازی می‌باشد که فلان برادر مومن تو برای تو به جای آورده است.

آیا دعا و خیرات به اموات باعث کاهش عذاب قبر شخص مرده می‌شود؟

چیزی که در وهله اول موجب رهایی و نجات از عذاب قبر می‌شود، رفتار و گفتار پسندیده و کار‌های نیکی می‌باشد که انسان در زندگی خود انجام داده است. البته خداوند مهربان گاهی سرنوشت اموات را با توجه به کار‌هایی که دیگران برای او انجام داده‌اند، قابل تغییر قرار داده است.

همچنین بخوانید : آیا خواندن سوره‌ برای اموات ثواب دارد؟

گرچه در قرآن کریم به صراحت دستوری برای فرستادن صدقات و خیرات برای درگذشتگان وجود ندارد. اما آنچه مسلم است، دعا برای اموات و یاد کردن آنان به نیکی و خیرات برای اموات مورد تایید قرآن کریم می‌باشد.

خواندن چه سوره‌هایی برای اموات فضیلت بیشتری دارد؟

قرآن خواندن به منظور خیرات برای اموات بسیار سفارش شده است. هر سوره و آیه‌ای که بخوانید و ثواب آن را برای اموات اهدا کنید، به آنها خواهد رسید. پیامبر اسلام (ص) در روایتی می‌فرمایند: هرکسی که آیه‌ای از قرآن را بر قبری از قبر‌های مسلمانان قرائت کند، پروردگار ثواب هفتاد پیامبر (ع) را به او عطا خواهد کرد. هر کسی که برای اهل قبور دل بسوزاند از آتش جهنم نجات پیدا خواهد کرد. در حال خوشحالی و خنده به بهشت داخل خواهد شد.

البته روایاتی هم وجود دارند که تاکید بیشتری بر سوره‌ها و آیات خاصی دارند. امام رضا (ع) می‌فرمایند: کسی که بر سر قبر برادر مومنش حاضر شود و دستش را بر قبر بگذارد و هفت مرتبه سوره قدر را قرائت کند در روز قیامت، روز ترس و وحشت بزرگ در آرامش خواهد بود.

خواندن چه سوره‌هایی برای اموات فضیلت بیشتری دارد؟

آیه الکرسی نیز از آیاتی می‌باشد که قرائت آن بر سر قبر اموات تاکید شده است. پیامبر گرامی اسلام فرمودند: هرگاه مومن، آیه‌الکرسی را قرائت کند و ثواب آن را برای مردگان گورستان قرار دهد، خداوند آن ثواب را به قبر تمام مردگان وارد می‌کند. برای خواننده آن نیز مقام شصت نبی (ع) را در نظر خواهد گرفت. همینطور برای هر حرفی از آیه‌الکرسی فرشته‌ای قرار خواهد داد تا روز قیامت برای او تسبیح خدا کنند.

سوره یاسین نیز ثواب و فضیلتی دارد که قرائت آن را با ۱۰ ختم قرآن برابر می‌دانند. آیت‌الله جوادی آملی نیز خواندن آیه‌های قرآن خصوصا سوره حمد، قدر، یس، توحید و باقی سوره‌ها را برای اموات سفارش کرده‌اند.

نظر آیت الله بهجت در مورد خیرات برای اموات چیست؟

از جمله سفارشاتی که حضرت آیت‌الله بهجت (ره) همیشه بر آن تاکید داشتند، خواندن فاتحه و تلاوت قرآن برای شادی روح اموات بوده است. در واقع ایشان نیز بر خیرات برای اموات تاکید داشتند.

ایشان همیشه در اعمال معنوی خود، اموات را سهیم می‌کردند. روزی حضرت آیت‌الله بهجت (ره) در هنگام خارج شدن از مسجد به یکی از روحانیونی که در جمع بود فرمودند: به مرحوم والده تلفن می‌کنید؟ زمانی که برایش حمد و سوره می‌خوانید مثل آن می‌ماند که به او تلفن می‌زنید.

ایشان علاوه بر دعا و تلاوت قرآن، برای والدین بر اطعام دادن نیز تاکید داشتند.

آیا خیرات دختر به پدر میرسد؟

در زمینه خیرات برای اموات، باید گفت؛ خیرات دادن دختر برای پدر فوت شده خود، مانند خیراتی که پسر برای اموات خود می‌دهد، امری پسندیده است. این خیرات قطعاً منجر به شادی روح متوفی می‌شود.

در صورت متاهل بودن دختر و استفاده از مال و پول همسر در راه خیرات کردن برای پدر، در صورت رضایت همسر، هیچ مشکلی وجود ندارد. لذا دختر نیز می‌تواند برای پدر و مادر فوت شده خود، از اموال خود به راحتی خیرات بدهد. از اموال شوهر نیز با اذن او می‌تواند خیرات داده و موجب شادی روح اموات گردد.

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر و سنگ مزار

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر مرمر ، سنگ قبر گرانیت ، سنگ مزار مرمریت و سنگ مزار مصنوعی می باشد . جهت کسب اطلاع بابت خرید سنگ قبر می توانید با شماره 09120801705 تماس حاصل نمایید.

8 نظر در “بهترین خیرات برای اموات چیست ؟

 1. فاطمه کریمی گفت:

  سلام روزتون بخیر
  از نظر شما بهترین خیرات برای پدر چی می تون باشه ؟
  من به تازگی متاسفانه پدرمو از دست دادم و دنبال راهی هستم که بتونم به بهترین شکل ممکن روح پدرمو شاد کنم، ممنون می شم منو راهنمایی کنید

  1. پشتیبان سایت گفت:

   سلام دوست عزیز
   ضمن عرض تسلیت و با آرزوی صبر، با توجه به اینکه اموات دستشان از دنیا کوتاه است به خیرات و دعای فرزندان و نزدیکان خود نیازمند هستند همانطور که بزرگان ما می فرمایند :
   دعا کردن برای اموات در نمازهای یومیه، گرامی نگهداشتن یاد آنها در مکان های زیارتی، به نیکی یاد کردن از آنها و پرداخت دین آنها در این دنیا می تواند بهترین خیرات برای پدر باشد

   1. فاطمه کریمی گفت:

    ممنون از پاسخگویی سریعتون. متاسفانه من سال قبل هم مادرمو بخاطر این بیمار لعنتی از دست دادم و تا امروز سعی کردم همیشه خیرات براشون بدم چون اونا اخر هفته ها چشمشون به این دنیا. حالا من با توجه به بیماری کرونا سعی کردم بعنوان بهترین خیرات برای مادرم وسایل بهداشتی و ضروری مثل ماسک و دستکش و الکل و…تهیه و بین سالمندان و نیازمندان توزیع میکنم

    1. پشتیبان سایت گفت:

     خدا صبرتون بده واقعا سخت .
     بهترین خیرات برای پدر و مادر هم واقعا همین هاست . اینکه از اموالی که بجا گذاشتن صدقه ای هرچند ناچیز به راهشون پرداخت کنیم

     1. فاطمه کریمی گفت:

      ببخشید سوالی که ذهن منو بخودش مشغول کرده آیا من بعنوان دختر میتونم برای پدر مادرم خیرات بدم ؟ یعنی خیرات دختر برای پدر و مادر از نظر شرعی میتون درست باش؟

      1. پشتیبان سایت گفت:

       بطور کلی نظرات در این زمینه متفاوت و بستگی داره به این که آیا فرزند دختر متاهل است یا مجرد ؟
       اگر مجرد باشد و از اموال باقی مانده مرحوم خیرات کند طبیعتا منعی ندارد.
       اما اگر دختر متاهل باشد حتما اجازه همسر برای خیرات دادن دختر برای پدر و مادر لازم است ( یعنی همسر شما باید راضی باشد و رضایت کامل داشته باشد )

 2. محبوبه گفت:

  سلام.تسلیت.
  بنده هم سه ماه پیش مادرخدابیامرزم وازدست دادم??
  گرفتن نائب برای خواندن نمازو روزه های قضا
  ۲.خواندن قران خصوصاسوره های(قدر،یس،واقعه،ملک،ایه الکرسی وفاتحه،خصوصا فاتحه کبیره)
  رفتن به مکانهای زیارتی به نیابت ازیشون
  هرروز مقداری صدقه وردمظالم براشون کنازگذاشتن
  انجام امورمستحبی به نیت ایشون
  خواندن هرروز دورکعت نمازوالدین خصوصا درشب جمعه
  صلوات که عالی عالیست
  برداشتن چله های عاشورا وال یس و…
  استغفار براشون

  1. پشتیبان سایت گفت:

   سلام و درود
   روحشون شاد . بسیار عالی که نظر خودتون رو با ما و سایر مخاطبان این موضوع به اشتراک گذاشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *