مقالات

معرفی 9 روش جامع و کاربردی برای نگهداری از سنگ قبر

معرفی 9 روش جامع و کاربردی برای نگهداری از سنگ قبر

روش های گوناگونی برای نگهداری از سنگ قبر وجود دارد. یکی از رسم و رسوم هایی که برای متوفی در اکثر کشورها با مذاهب متفاوت در نظر گرفته می شود استفاده از سنگ قبر می باشد. اما هستند کسانیکه سالیان سال از فوت آنها می گذرد و بستگان معمولا برای سالگرد یا اعیاد مختلف می خواهند به روش های مختلف به تميز كردن سنگ قبر بپردازند

امروز ما در این مقاله قصد داریم تا روش هایی را برای براق كردن سنگ قبر و از بین بردن لکه از روی سنگ قبر برای شما بازگو کنیم پش تا انتهای این مقاله همراه جنت نوین باشید

برای نگهداری از سنگ قبر چه باید کرد؟

نگهداری از سنگ قبر با توجه به جنس و متریالی که برای آن انتخاب می شود، متفاوت می باشد. هر کدام از سنگ قبرها دارای طول عمر مشخصی می باشند، البته محل قرار گرفتن آن هم در طول عمر آن بی تاثیر نمی باشد. در صورتی که سنگ قبر در بازه های زمانی معینی تمیز و رسیدگی شود، از طول عمر بیشتری برخوردار می شود.

یکی از مواردی که باید در هنگام خرید سنگ قبر و مزار توجه کرد کیفیت سنگ قبر می باشد. در صورتیکه سنگ را از نمایشگاهها و فروشگاههای معتبر خریداری کرده باشید و شرایط آب و هوایی محل سنگ را نیز در نظر گرفته باشید مسلما سنگ قبر تا سالیان سال عمر خواهد کرد

از بین بردن لکه از روی سنگ قبر چگونه ممکن است ؟

قبل از اینکه شما برای از بین بردن لکه از روی سنگ قبر اقدام کنید ابتدا باید بررسی کنید که لکه های بوجود آمده به چه صورت می باشد آیا لکه از نوع فیزیکی ( یعنی موادی که به سنگ ) چسبیده است می باشد یا لکه بصورت شیمیایی ( مواد شوینده یا تمیز کننده ای که قسمتی از سنگ را تغییر حالت داده ) ؟

معمولا لکه های را که بصورت فیزیکی بوجود می آیند را می توان با شستشو ویا کف سابی سخترین لکه ها مثل دوغاب، سیمان و چسب را از بین ببرید

نکته ای که در هنگام از بین بردن لکه های فیزیکی باید رعایت کنید این است که هرگز به سراغ شوینده های قوی مثل جرم گیر ها، سفید کننده ها و…. نروید

اما لکه های که باعث ایجاد تغییر رنگ یا خوردگی در سنگ ها شده با هیچ مواد شوینده ی دیگر نمی توانید به حالت قبل برگردانید فقط می توانید در صورت نیاز با کف سابی قسمت های خورده شده را سیقل داده و لکه ها را اصلاح کرد

 

برای کم رنگ شدن نوشته های سنگ قبر راه حلی وجود دارد؟

نگهداری از سنگ قبر برای کم رنگ شدن نوشته ها تاثیر زیادی دارد. عوامل متعدد و گوناگونی برای کم رنگ شدن نوشته های روی سنگ قبر وجود دارد.

یکی از دلایل کم رنگ شدن نوشته های سنگ قبر شست و شوی زیاد و استفاده از لوازم شوینده ی اسیدی و از همه مهم تر، استفاده از دستگاه های کفسابی سنگ قبر است.

یکی از دیگر عواملی که موجب کمرنگ شدن نوشته های سنگ قبر می شود، شرایط آب و هوایی می باشد. در مناطقی که مستعد باران های اسیدی هستند، کمرنگ شدن نوشته های سنگ قبر تشدید پیدا می کند.

بعد از استفاده از دستگاه های کفسابی و یا اسید شویی سنگ قبر بایستی مجددا نوشته ها رنگ شوند. برای جلوگیری از کمرنگ شدن نوشته های سنگ قبر توصیه می شود که از موارد رزین استفاده کنید. چون رزین کاری سطح سنگ موجب می شود که سطح سنگ قبر نفوذ ناپذیر شود.

برق انداختن سنگ

دغدغه خیلی از افراد برق انداختن و تمیز کردن سنگ مزار می باشد که ما در این بخش بطور کامل درمورد نحوه نگهداری سنگ قبر و برق اندختن آن توضیح داده ایم :

1- استفاده از اسپری نانو سنگ قبر

برای نگهداری از سنگ قبر می توان از اسپری نانو سنگ قبر استفاده کرد. این محصول که به تازگی برای نگهداری از سنگ قبر به بازار فروش عرضه شده است، موجب در امان ماندن سنگ در مقابل اشعه های یو وی نور خورشید می گردد.

اسپری نانو سنگ قبر را جلا می دهد و تا مدتی مانع جذب آلودگی و گرد و خاک بر روی سنگ می شود. از دیگر مزیت های استفاده ی مداوم از این اسپری ها بر روی سنگ قبر خاصیت ضد شوره و کپک آن می باشد.

2- رزین برای سنگ قبر

رزین و یا اپوکسی کردن سطح سنگ قبر موجب می شود که سنگ نفوذ ناپذیر شده و علاوه بر این که زیبایی آن را بیشتر می کند، سبب براق شدن آن هم می شود.

3- اسپری براق کننده ی سنگ قبر

استفاده از اسپری براق کننده ی سنگ قبر یکی دیگر از روش های نگهداری از سنگ قبر می باشد. استفاده از این اسپری نیازی به برس و یا قلمو نداشته و خیلی راحت و سریع می توان بر روی سنگ قبر اجرا کرد.

4- رنگ مخصوص سنگ قبر

رنگ مخصوصی که برای سنگ قبر انتخاب می شود، استفاده از رنگ های روغنی می باشند.  البته با توجه به جنس سنگ می توان از رنگ های اکریلیک ضد آب هم استفاده کرد.

رنگ مخصوص سنگ قبر

این رنگ ها در برابر آب مقاوم می باشند ولی موجب ایجاد پوشش ضد آب بر روی سطح سنگ قبر نمی شود. برای ضد آب کردن سنگ قبر باید از روی رنگ اکریلیک یک سیلر اضافه نمایید.

5- شستن سنگ قبر

شستن سنگ قبر یکی از روش های نگهداری از سنگ قبر می باشد که باید به صورت مستمر و مداوم ادامه داشته باشد.

6- عدم استفاده از اسید جهت تمیز کردن سنگ های قبر گرانیتی

به هیچ عنوان از پاک کننده های اسیدی برای تمیز کردن سنگ قبر نباید استفاده کرد. چون این گونه مواد موجب خوردگی سنگ می شود و بعد از مدت زمان کوتاهی منجر به افزایش شکنندگی آن و آسیب پذیری بیشتر سنگ قبر می شود.

7- استفاده از روغن پارافین برای سنگ مزار

روغن پارافین باعث عدم ایجاد تغییر رنگ سنگ می شود و پوشش دهی زیادی بر روی سطح سنگ ایجاد می کند.

8- استفاده از واکس سنگ قبر برای برق انداختن سنگ قبر

واکس سنگ قبر همانند سایر واکس ها به صورت موقت خوب عمل می کند، ولی به مرور زمان موجب جذب گرد و خاک می شود. البته در قطعه هایی که بسیار پربازدید هستند، به دلیل رفت و آمد زیاد بر روی سنگ قبر ها، این آلودگی ها خیلی زیادتر دیده می شوند.


برای خرید سنگ قبر سفید کلیک کنید


9- استفاده از محلول خانگی

یکی از روش های بسیار عالی برای تمیز کردن و نگهداری از سنگ قبر  استفاده از محلول های خانگی می باشد. این محلول را می توان با ترکیب مایع ظرفشویی به همراه مقداری الکل و آب تهیه کرد و مقداری از آن را بر روی سنگ قبر اسپری زد. بعد با دستمال نرم می توان به راحتی آلودگی های سنگ قبر را تمیز و پاک نمود.

آیا روش های نگهداری سنگ قبر مرمر، گرانیت با یکدیگر فرق دارد؟

روش های نگهداری از سنگ قبر با توجه به نوع سنگ متفاوت می باشد. بیشتر سنگ های قبر از سنگ قبر مرمر و سنگ قبر گرانیت و ماسه سنگ و .. ساخته شده است. نحوه ی نگهداری و تمیز کردن آن بستگی به مواد دارد، چون برخی از سنگ ها مانند گرانیت سخت تر هستند و دیرتر صدمه می بینند.

نگهداری از سنگ های نانو بسیار راحت تر می باشد،  سنگ های نانو در برابر انواع فشارها و نور اشعه ی ماورای بنفش و ناملایمات جوی بسیار مقاوم هستند. سنگ مرمر با گذشت زمان محو می شود، حتی اگر بسیار مراقب باشید. نگهداری از سنگ قبر با متریال مرمر نیاز به  حساسیت بیشتری نسبت به سنگ قبر گرانیتی دارد.

سنگ قبرهای آهکی هم یکی دیگر از متریال های مورد استفاده برای سنگ قبر می باشد که همانند سنگ قبر مرمر نیاز  به توجه و حساسیت بیشتر برای نگهداری  هستند.

سنگ قبر گرانیت یک گزینه ی مقرون به صرفه برای سنگ قبر است، چون نیاز به رسیدگی بیشتری ندارد، این سنگ قبر از استحکام بالایی برخوردار است  و اکثر مردم رنگ مشکی آن را برای سنگ قبر عزیزان از دست رفته ی خود انتخاب می کنند.

از بین بردن شوره سنگ قبر

استفاده از محصولات نانو برای نگهداری از سنگ قبر و از بین بردن شوره سنگ قبر بهترین و موثرترین راهکار می باشد. چون شست و شو با آب و برس شاید به عنوان یک روش موقت موجب از بین رفتن شوره ی سنگ قبر شود، ولی بعد از خشک شدن آب احتمال رو به رو شدن مجدد با این معضل وجود دارد.

یکی دیگر از روش های موثر برای از بین بردن شوره ی سنگ قبر استفاده از جوهر نمک می باشد. برای این کار جوهر نمک را با آب رقیق کرده و بر روی سطح سنگ ریخته می شود، سپس با یک دستمال تمامی سطح سنگ قبر را باید پاک کرد.

پاك كردن شمع از روي سنگ قبر

پاك كردن شمع از روي سنگ قبر ; بر روی لکه کمی سرکه بریزید و سپس با صابون و آب نیمه گرم سطح سنگ را شست و شو داده و با دستمال فورا خشک کنید.

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر و سنگ مزار

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر مرمر ، سنگ قبر گرانیت ، سنگ مزار مرمریت و سنگ مزار مصنوعی می باشد . جهت کسب اطلاع بابت خرید سنگ قبر می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۸۰۱۷۰۵ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *