مطالب گوناگون, مقالات

برای انتخاب سنگ قبر به چه نکاتی باید توجه کرد؟

برای انتخاب سنگ قبر به چه نکاتی باید رعایت کرد

پس از آنکه شخصی فوت نماید، اقوام و آشنایان برای او، سنگ قبری را انتخاب می کنند. انتخاب سنگ قبر، نیازمند توجه ی خاص به برخی از شرایط می باشد. قبل از اینکه وارد این بحث شویم، در ابتدا به بیان برخی از مطالب می پردازیم. به طور کلی به سنگی که روی قبر یک شخص قرار داده می شود، سنگ قبر یا سنگ مزار گفته می شود.

استفاده از سنگ قبر در ادیان گوناگونی رایج است و از آن برای نشانه ای از شخص متوفی استفاده می کنند. معمولا بر روی سنگ قبر، مشخصاتی اعم از نام، تاریخ تولد، تاریخ فوت و قطعه شعری قرار می گیرد.

البته هم اکنون تصویر مرحوم نیز بر روی سنگ قبر چاپ می شود تا قابی از وی برجای بماند. در ادامه می خواهیم به بررسی ویژگی هایی که باید در انتخاب سنگ قبر به آن دقت کرد، بپردازیم. لطفا تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

انتخاب سنگ قبر به چه عواملی بستگی دارد؟

انتخاب سنگ قبر، به شرایط و عوامل مختلفی بستگی دارد. این قطعه که یادبودی از شخص فوت شده می باشد، باید به بهترین نوع ممکن ارائه شود. در زیر می خواهیم به عواملی که در انتخاب سنگ قبر مناسب، کاربردی می باشند را اعلام کنیم.

سنگ قبر باید بادوام باشد

به دلیل قیمت زیاد، باید در انتخاب سنگ قبر به دوام و استحکام آن، توجه ی زیادی داشته باشیم. ذکر این نکته الزامی می باشد که سنگ قبر، سال های زیادی بر روی قبر می ماند.

ویژگی سنگ قبر

بنابراین لازم است از کیفیت بالایی برخوردار باشد. سنگ قبر در طول سالیان متمادی، ممکن است بر اثر بارش باران، تابش نور آفتاب، ضربه خوردن یا عوامل دیگر، فرسوده شود. برای جلوگیری از این کار، باید جنس مناسبی از سنگ قبر را خریداری نماییم. از بهترین سنگ هایی که مناسب قبر می باشند، گرانیت، گابرو، مرمر، تراورتن، کوارتزیت و دیوریت می باشند.

سنگ قبر باید زیبا و شفاف و براق باشد

معمولا سنگ قبر براق و شفاف، باعث ایجاد حس خوب و تسلی بخش به اقوام و آشنایان مرحوم را می دهد. بنابراین باید در انتخاب سنگ قبر، نسبت به زیبایی و شفافیت آن، توجه داشته باشیم. برای افزایش زیبایی سنگ قبر، می توان از رنگ مشکی در سنگ ها و از رنگ سفید بر روی نوشته ها استفاده کرد. همچنین نوشتن مشخصات و اشعاری، می تواند این زیبایی را دو چندان نماید.

سلیقه و انتخاب خانواده

یکی از مواردی که معمولا روی انتخاب سنگ قبر تاثیر می گذارد، سلیقه و انتخاب خانواده ی متوفی می باشد. معمولا از سنگ های سفید و مشکی بیشتر استفاده می شود. همچنین عواملی همچون ارتفاع داشتن سنگ یا کفی بودن سنگ قبر نیز از جمله مواردی می باشد که به سلیقه ی اشخاص مرتبط است.

همچنین بخوانید : هر آنچه که درمورد اعمال کفن و دفن مرده باید بدانید

یکی دیگر از مواردی که باید با انتخاب مستقیم خانواده ی متوفی انجام گیرد، دفن کردن شخص در قبر یک یا چند طبقه می باشد. معمولا برخی از افراد شخص متوفی را درون قبر عضوی دیگر از خانواده می گذارند. در این صورت باید از قبر چند طبقه استفاده گردد.

نوشته های روی سنگ قبر باید چشم نواز باشند

از جمله مواردی که باید در انتخاب سنگ قبر رعایت شود، اثر پذیری آن توسط نوشته می باشد. نوشته های روی سنگ قبر که اعم از نام متوفی، نام پدر، سال تولد، سال فوت و اشعار و آیات قرآن می باشند، با خطی موزون و زیبا، حکاکی می شوند.

نوشته های روی سنگ قبر مشخص باشند

این عامل، باعث زیبایی هر چه بیشتر سنگ قبر می شود. معمولا با خطاطی زیبا و رنگ روشن، زیبایی سنگ قبر ها چندین برابر می شود. البته که این موضوع، دارای هزینه ای نسبتا زیاد می باشد.

دوام و کیفیت در انتخاب سنگ قبر چه مقدار موثر می باشد؟

همانطور که پیشتر نیز بیان کردیم، کیفیت تولید و میزان دوام، از عوامل و فاکتور های مهم در انتخاب سنگ قبر می باشند. اکثر آرامستان های موجود در کشور، بدون سرپناه بوده و در فضای باز قرار دارند.

به همین علت تحت تاثیر هوا و شرایط محیطی منطقه قرار می گیرند. بنابراین لازم است در هنگام تهیه ی سنگ قبر، از کیفیت به کار رفته در آن مطلع شویم. همچنین دوام آن را نیز بررسی نماییم و حدالامکان، از سنگ های با کیفیت استفاده نماییم.

تاثیر قیمت در انتخاب سنگ قبر

قیمت و میزان هزینه در تمام خرید های یک شخص، مهم و حیاتی قلمداد می شود. در انتخاب سنگ قبر نیز توجه به هزینه و میزان بودجه، مهم می باشد. معمولا عوامل زیادی روی قیمت این کالا تاثیر می گذارد.

جنس سنگ، ضخامت سنگ، ابعاد سنگ، طرح ها و نقوش به کار رفته، هزینه های نصب و … از جمله عواملی می باشند که بر روی قیت سنگ قبر، تاثیر می گذارند. به طور کلی انتخاب سنگ قبر، بسته به بودجه ی مالی خانواده ی متوفی دارد. در حال حاضر قیمت سنگ قبر از 4 میلیون الی 10 میلیون تومان می باشد.

نمونه کار های پیشین

معمولا اشخاص برای انتخاب سنگ قبر، نمونه کار های پیشین را مشاهده نموده و از بین آن ها، طرح برگزیده را انتخاب می نمایند. این نمونه کار ها، به نوعی رزومه ی سنگ فروش محسوب می شوند. مشاهده ی نمونه کار، علاوه بر مشاهده ی طرح های متفاوت، باعث افزایش کیفیت تصمیم گیری نیز می شود.

ضخامت سنگ قبر

یکی دیگر از عوامل موثر بر انتخاب سنگ قبر، ضخامت آن می باشد. ضخامت سنگ قبر بر اساس میزان هزینه ای که می توان صرف کرد و میزان ضخامتی که مدنظر است، تعیین می شود. این عامل نیز می تواند در خرید سنگ قبر ، موثر واقع شود. افراد از ضخامت های متفاوتی برای سنگ قبر متوفیان خود استفاده می کنند. این میزان بسته به انتخاب خریدار دارد.

قوانین آرامستان و تاثیر در انتخاب سنگ قبر

آرامستان ها، دارای قوانین و مقرراتی می باشند. به عنوان مثال در برخی از آن ها باید قبر ها به یک اندازه و بدون ارتفاع باشد. یکی از نکاتی که حتما باید قبل از خرید سنگ قبر به آن توجه داشت، قوانین و مقررات آرامستان ها می باشد.

قوانین آرامستان

اگر بخواهیم مثالی در این باره بزنیم، می توانیم به بهشت زهرا تهران نگاهی بیندازیم. در این آرامستان، در قطعات جدید نمی توانید باغچه به قبر اضافه نمایید. یا ارتفاع دادن به سنگ قبر ها نیز ممنوع می باشد.

همچنین بخوانید : فلسفه و احکام غسل میت چیست؟

نکته ی جالب این می باشد که این موارد در قطعات قدیم اجرا نمی شود و تنها در قطعات جدید، ملزم به اجرا می باشند. با توجه به این موضوع، باید قبل از انتخاب سنگ قبر، با مدیریت یا مسئولان آرامستان صحبت کرد و از قوانین مکان مورد نظر، آگاه شد.

بررسی 4 سنگ پرطرفدار برای قبر

در این بخش از مقاله، می خواهیم به بررسی 4 سنگ پرطرفدار در انتخاب سنگ قبر بپردازیم.

سنگ قبر مرمر

سنگ قبر مرمر که در رنگ های سفید، سبز، قرمز و خاکستری وجود دارد. البته نکته ی قابل ذکر، این می باشد که این نوع از سنگ، دارای قیمت زیادی می باشد.

سنگ قبر مرمر

سنگ قبر گرانیت

سنگ مزار گرانیت که از استحکام و مقاومت زیادی برخوردار است. این سنگ می تواند به خوبی در بلند مدت در برابر تابش آفتاب یا بارش باران، مقاومت نماید.

سنگ شبق

سنگ شبق که عمده محبوبیت آن به دلیل درخشش و براقیت آن می باشد. این سنگ بسیار مناسب قبر می باشد اما چون کمیاب است، دسترسی به آن سخت می باشد.

سنگ قبر گرانیت برزیلی

سنگ گرانیت برزیلی نیز از سنگ قبر های مرغوب و با کیفیت بازار می باشد. این سنگ وارداتی بوده و قابلیت حکاکی به وسیله ی لیزر را نیز دارد. معمولا رنگ این سنگ، مشکی می باشد. البته در حال حاضر نوع چینی این سنگ نیز موجود می باشد که از کیفیت کمی برخوردار می باشد. بنابراین در هنگام خرید باید دقت لازم را به کار برد.

قوانین رایج در نصب سنگ قبر

معمولا در بیشتر آرامستان ها، برای نصب سنگ قبر باید قوانینی را رعایت کرد. بهتر است قبل از انتخاب سنگ قبر، با این قوانین آشنا باشیم تا پس از خرید سنگ، دچار مشکل نشویم. در زیر به برخی از قوانین بهشت زهرا اشاره شده است. البته که ممکن است این قوانین در آرامستان های دیگر نیز رعایت شود.

1- نصب انواع نیمکت، پایه چراغ یا گلدان و کتیبه ممنوع می باشد. زیرا باعث ایجاد آسیب به قطعات می نماید.

2- ساخت باغچه برای قبر نیز ممنوع می باشد. همچنین برای درج تصویر خانوم، باید عکس با رعایت حجاب و موازین اسلامی باشد.

3- آرامستان بهشت زهرا، امکان قرار دادن اسما الهی و آیات قرآن را ممنوع کرده است. علت این امر نیز این می باشد که به دلیل نصب قبر ها بر روی زمین، امکان پا گذاشتن روی آن وجود دارد. همین موضوع باعث هتک حرمت می شود.

4- معمولا در هر آرامستانی، ابعاد استانداردی از سنگ قبر را درخواست می نمایند. در بهشت زهرا نیز برای قبر های یک طبقه، 50 در 100 سانتی متر مربع و برای قبر های دو یا سه طبقه نیز از سنگ 60 در 180 سانتی متر استفاده می شود.

همانطور که در این محتوا بیان شد، انتخاب سنگ قبر، به پارامتر های مختلفی بستگی دارد. از نوع سنگ و نوشته ی روی آن گرفته تا قوانین آرامستان، تماما باید در هنگام اجرا شدن، رعایت شود.

همچنین توجه نکردن به مواردی از قبیل جنس سنگ، باعث از بین رفتن آن می شود. در انتها امیدواریم از خواندن این محتوا، رضایت خاطر داشته باشید. همچنین امیدواریم این مقاله در انتقال اطلاعات به شما، سهم بسزایی داشته باشد.

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر و سنگ مزار

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر مرمر ، سنگ قبر گرانیت ، سنگ مزار مرمریت و سنگ مزار مصنوعی می باشد . جهت کسب اطلاع بابت خرید سنگ قبر می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۸۰۱۷۰۵ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *