مطالب گوناگون, مقالات

اعمال کفن و دفن مرده

کفن و دفن مرده در هر کجای دنیا آداب و رسوم مخصوص به خودش را دارد. در کشور ما نیز این آداب و رسوم به گونه ای اجرا می شود که متوفی با عزت و احترام و همچنین طبق توصیه های دینی دفن شود.

برای به خاک سپردن میت یک سری اعمال و آداب وجود دارد که همگی آنها جزو توصیه های دینی ما به حساب می آیند. بنابراین بهتر است به بررسی این موارد بپردازیم تا با آنها آشنا شویم و بدانیم که چگونه این مسافران خاک را با عزت و احترام به خاک بسپاریم.

اعمال قبل از کفن و دفن مرده

کفن و دفن مرده مسلمان در دین اسلام با عزت و احترام فراوان انجام می شود. قبل از کفن و دفن مرده باید یک سری اقدامات برای آماده سازی و راهی کردنش به دیار باقی انجام دهید. مستحب است که اگر پس از فوت دهان و چشم های مرده باز است، آن را با دستمالی ببندند. همچنین در صورتی که مرده در منزل فوت کرده باشد، باید یک پارچه تمیز روی آن کشیده شود.

یکی دیگر از مستحباتی که قبل از کفن و دفن به آن توصیه شده است، خواندن و قرائت آیاتی از قرآن برای اموات می باشد اگر نمی دانید خواندن کدام آیه برای اموات ثواب بیشتری دارد پیشنهاد می کنیم مقاله ” بهترین سوره برای اموات ” را ابتدا مطالعه کنید

. همانطور که می دانید پس از مرگ تا چندین ساعت گوش های انسان قادر به شنیدن است. پس با قرائت این دو سوره مبارک، مرده را به آرامش می رسانید.

قبل از خاکسپاری میت یک سری اقدامات واجب نیز انجام می شود. این اقدامات شامل غسل میت، حنوط، کفن، نماز و سپس دفن است. پس قبل از دفن باید در اولین اقدام غسل میت انجام شود. در غسالخانه تطهیر و تغسیل مرده طبق آداب و توصیه های دینی انجام می شود. منظور از حنوط مالیدن کافور به پیشانی، کف دست و پا، سر دو انگشت و زانوی مرده است.

سپس به مرده کفن می پیچند و با نوارهای پارچه ای از چند جهت کفن را می بندند. پس از آن برای او نماز میت قرائت می شود. این نماز که توسط کارشناس دینی و همراهانی که برای تشییع پیکر مرده آمده اند خوانده می شود، جزو واجبات است. سپس مرده را برای خاکسپاری آماده می کنند.

مستحبات دفن میت

کفن و دفن مرده شامل یک سری مستحبات و واجبات می شود. اعمال واجب که از نامشان مشخص است، باید حتما انجام شوند. اما اعمال مستحب بهتر است که انجام شوند. اما در صورتی که انجام نشوند نیز مشکلی به وجود نخواهد آمد. یکی از مستحبات دفن میت این است که او را در نزدیکترین قبرستان به محل فوتش دفن کنید.

همچنین مستحب است که برای دفن همراهانی که برای تشییع آمده اند به یکباره تابوت را بر سر مزار نبرند. بلکه توصیه شده است که طی سه مرحله تابوت را زمین بگذارند و سپس بردارند.

در نوبت چهارم مرده را بالای سر قبرش ببرند و درون قبر قرار دهند. اگر میت مرد است، باید تابوت را به گونه ای کنار قبر قرار دهند که بتوانند از سمت سر او را وارد قبر کنند. در صورتی که مرده زن باشد، باید به پهنا وارد قبر شود.

همچنین جزو دیگر مستحباتی که برای خاکسپاری میت وجود دارد، قرائت دعاهایی از مفاتیح الجنان است. این دعاها همگی مانند نوری مرده را همراهی می کنند و باعث آرامش او برای خاکسپاری می شوند. از دیگر مستحبات دفن این است که مقداری خاک تربت کربلا درون قبر ریخته شود تا متوفی مورد لطف و عنایت ائمه قرار بگیرد.

همچنین بخوانید: بهترین خیرات برای اموات چیست؟

بهترین زمان دفن میت ؟

کفن و دفن مرده در شب جمعه از سوی امامان و پیامبران ما به شدت توصیه شده است. بهترین زمان دفن میت، پنجشنبه و روز جمعه است. همچنین در صورتی که خاکسپاری میت با یکی از مناسبت های دینی مانند تاسوعا و عاشورای حسینی تداخل داشته باشد، قطعا برای میت بهتر است.

پس در صورتی که امکان این کار وجود داشته باشد، بهتر است میت در زمان های توصیه شده دفن شود. همچنین دفن میت در شب و یا زمانی که به اذان مغرب نزدیک است، توصیه نمی شود.

وسایل مورد نیاز کفن و دفن

برای کفن و دفن مرده نیاز است تا شما یک سری وسایل آماده کنید. بعضی از این وسایل مستحب و بعضی از آنها واجب است. اصلی ترین واجبی که برای کفن و دفن به آن نیاز است، کفن و سنگ لحد است اگر نمی دانید دلیل استفاده از سنگ لحد چیست!! ابتدا مقاله “دلیل گذاشتن سنگ لحد ” را مطالعه کنید را مطالعه کنید. مراجع تقلید توصیه می کنند از دفن کردن یک سری وسایل بی مورد به همراه مرده خودداری کنید.

وسایل مورد نیاز کفن و دفن

زیرا مره به تنها چیزی که در قبر نیاز دارد، اعمال صالح خودش است. توصیه می شود به همراه مرده قدری تربت امام حسین، کفنی که روی آن دعای جوشن کبیر نوشته شده است و دو تکه چوب سبز تازه دفن شود.

حکم تاخیر در دفن میت

به طور کلی بهتر است که پس از مرگ در کوتاه ترین زمان ممکن مرده به خاک سپرده شود. تاخیر در دفن میت باعث سرگردان ماندن روح او در این دنیا می شود. زیرا بلافاصله پس از کفن و دفن مرده، روح او از بند این دنیا آزاد شده و به دیار باقی می پیوندد. در صورتی که در دفن وقفه بیفتد، روح در عذاب است.

البته گاهی اوقات شرایط خاصی به وجود می آید که دفن زودهنگام را غیر ممکن می سازد. پیامبر اسلام در این خصوص توصیه کرده اند: فردی که در صبح می میرد را به گونه ای دفن کنید که انتظار شب را نکشد. یعنی بهتر است بین فاصله صبح تا شب مرده به خاک سپرده شود.

همچنین بخوانید : آیا از اعمال شب اول قبر چیزی می دانید؟

دفن میت در روز چهارشنبه چه حکمی دارد ؟

کفن و دفن مرده در روز چهارشنبه نیز مانعی ندارد. خصوصا اگر روز چهارشنبه مصادف با مناسبت های دینی خاص باشد، برای مرده بهتر است. شاید این سوال برایتان مطرح شود که با توجه به نزدیک بودن روز چهارشنبه به روز پنجشنبه آیا جایز است که تدفین را به روز پنجشنبه موکول کنیم؟

در جواب باید بگوییم قطعا خیر! زیرا تاخیر در دفن مرده برای او جایز نیست و مرده مسلمان باید سریعتر دفن شود. پس کفن و دفن در روز چهارشنبه نیز مانعی ندارد.

دفن میت در روز سه شنبه چه حکمی دارد ؟

با توجه به اینکه در دین ما توصیه شده است که مرده در زمان کوتاهی به خاک سپرده شود و در خاکسپاری تاخیری وجود نداشته باشد، دفن میت در روز سه شنبه و هیچ مانعی ندارد.

دفن میت در روز شنبه چه حکمی دارد ؟

همانطور که قبلا اشاره کردیم بهترین روزهایی که ائمه و پیامبران به دفن میت سفارش کرده اند روزهای آخر هفته خصوصا پنج شنبه و جمعه می باشد اما در صورتی که عزیزی در روزهای هفته مثل شنبه از دنیا برود و با توجه به توصیه های که شده بهتر است میت در کوتاه ترین زمان به خاک سپرده شود و دفن میت در روز شنبه هیچ منعی ندارد


خرید و قیمت سنگ قبر سفید از فروشگاه جنت نوین 


چرا بند کفن را باز میکنند؟

چرا بند کفن را باز میکنند ؟ باز کردن گره های بند کفن جزو مستحبات کفن و دفن مرده به حساب می آید. اما آیا می دانید به چه علت این کار را انجام می دهند؟ زیرا بهتر است صورت میت مستقیما روی خاک قرار بگیرد و از خاک برای او بالشتی تهیه شود.

چرا بند کفن را باز میکنند

طبق توصیه های دینی مستحب است که پس از قرار دادن سنگ لحد گره های کفن باز باشند تا صورت مرده با خاک تماس مستقیم داشته باشد. این کار ثواب دارد. اما در صورتی که چنین کاری انجام نشود، برای مرده عقوبتی نخواهد داشت.

احکام دفن میت زن توسط داماد چیست؟

در کفن و دفن مرده زن بهتر است یکی از کسانی که به او محرم هستند، کارهای لازم را انجام دهند. توصیه شده است که داماد یا پسر خواهر و یا پسر میت زن را به خاک بسپارند.

در خصوص دفن میت زن توسط داماد باید بگوییم این کار هیچ مانعی ندارد و از جانب فقها نیز توصیه شده است. خوب است تا بدانید کفن کردن و قرار دادن میت زن در قبر توسط داماد جایز است. اما بهتر این است که مراحل غسل و تطهیر توسط داماد انجام نشود.

همچنین بخوانید : چرا نبش قبر مرده گناه دارد ؟

احکام دفن جنین مرده

گاهی اوقات کفن و دفن مرده شامل حال جنینی که در شکم مادرش مرده است یا سقط شده است نیز می شود. در صورتی که جنین کمتر از چهار ماه تمام سن داشته باشد، می توان او را بدون غسل و تطهیر کفن و سپس دفن کرد.

اما در صورتی که چهار ماه تمام داشته باشد و به طور کلی سن او نزدیک به 9 ماه باشد، می توان در حد متعارف او را غسل و تطهیر داد و سپس کفن کرد. خوب است تا بدانید خواندن نماز میت برای جنین مرده و یا سقط شده لازم نیست.

چرا مرده را در قبر تکان می دهند؟

همانطور که می دانید یکی از آداب مربوط به کفن و دفن مرده به تکان دادن او در قبر بر می گردد. انجام این کار مستحب است. اما در حین قرائت تلقین و شهادتین مرده را تکان می دهند و به گونه ای شهادتین را به او تلقین می کنند.

چرا مرده را در قبر تکان می دهند؟

حکم این کار بدین گونه است که کسی که به عنوان ولی و یا ماذون وارد قبر می شود، بهتر است دهان خودش را نزدیک گوش میت ببرد و تلقین و شهادتین را بخواند. همچنین دست راستش را بر دوش سمت راست مرده و دست چپش را بر شانه چپ مرده قرار دهد و حین تلقین با شدت شانه های مرده را تکان دهد.

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر و سنگ مزار

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر مرمر ، سنگ قبر گرانیت ، سنگ مزار مرمریت و سنگ مزار مصنوعی می باشد . جهت کسب اطلاع بابت خرید سنگ مزار می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۸۰۱۷۰۵ تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول 

چرا بند کفن را باز میکنند ؟

باز کردن گره های بند کفن جزو مستحبات کفن و دفن مرده به حساب می آید. زیرا بهتر است صورت میت مستقیما روی خاک قرار بگیرد و از خاک برای او بالشتی تهیه شود.

دفن میت در روز شنبه چه حکمی دارد ؟

بهترین روزهایی که ائمه و پیامبران به دفن میت سفارش کرده اند روزهای آخر هفته خصوصا پنج شنبه و جمعه می باشد اما در صورتی که عزیزی در روزهای هفته مثل شنبه از دنیا برود و با توجه به توصیه های که شده بهتر است میت در کوتاه ترین زمان به خاک سپرده شود و دفن میت در روز شنبه هیچ منعی ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *