مطالب گوناگون, مقالات

آداب و آثار نماز خواندن چیست ؟

آداب و آثار نماز خواندن چیست ؟

نماز عملی است که مسلمانان و کسانی که مشرف به ادیان دیگر الهی هستند، جهت شکرگزاری و پرستش پروردگار یکتا به جا می آورند و آثار نماز خواندن در زندگی و روان افراد هویدا می شود. در طی نماز، نمازگزار به نشان بندگی و پیوند و ارتباط با یگانه خالق هستی، سر تعظیم فرود آورده و با خلوص نیت و حضور قلب اقدام به بندگی میکنند.

چرا نماز می خوانیم ؟

شاید این سوال برای بسیاری از شما پیش بیاید، که آثار نماز خواندن چیست؟ و آیا این آثار را نمیتوان با انجام کارهای دیگر به دست آورد؟ آثار نماز خواندن، شناخت خالق و حفظ ایمان در گردنه های سخت زندگی میباشد.

چرا نماز می خوانیم ؟

همچنین نماز روان انسان را شاداب نگه داشته و آنرا به سرمنشاء آرامش متصل میکند. یاد خدا باعث رفع وابستگی به سایر انسان ها شده و انسان را از انجام زشتی های اخلاق باز میدارد.

آثار نماز خواندن چیست و چرا نباید در نماز خواندن کاهلی کرد؟

نقش نماز در دین، یاد همیشگی خدا و پایبندی افراد به اخلاقیات و رعایت حال دیگران میباشد. آثار نماز خواندن خود را در زندگی شخصی فرد، خانواده و جامعه نشان میدهد؛ و در صورتی که تمامی افراد به حدود الهی آگاه باشند، این مراقبت های شخصی اثرات اجتماعی فراوانی در پی خواهد داشت.

 آثار نماز در جامعه

نماز به دو صورت جماعت و فرادی برگزار میشود. همبستگی اجتماعی مسلمین اعم از مرد و زن یکی از آثار اجتماعی نماز در اجتماع است. اما موضوع دیگر نقش روانی نماز فرادی در شخص ، خانواده و جامعه است که روشنی و احساس مسئولیت نسبت به کارهای شخصی و اجتماعی و حفظ رضایت الله از دیگر آثار نماز خواندن در جامعه است.

 نقش نماز بر انسان

فواید زیادی در زمینه های جسمی، معنوی، روحی و روانی از نقش نماز بر انسان کشف شده است. ارتباط با خالق تاثیر به سزایی در افزایش ایستادگی و مقاومت شخص در زندگی دارد. اثرات نماز خواندن بر جسم نیز مانند تاثیرات یوگا یا ورزش بر جسم میباشد.

نقش نماز در خانواده

اگر خواندن نماز با خلوص نیت و حضور قلب صورت گیرد، موجب رشد شخصیتی و بلوغ فکری او میشود. بندگی خدا و انجام اعمال بر اساس ارزش های الهی، سبب سعادت فردی و به تبع سعادت و آرامش خانوادگی میشود.

آثار نماز خواندن در آرامش روانی انسان

تکیه به یک قدرت که در همه حال و همه جا پشتیبان و راهنمای انسان است، موجب آرامش و آسایش عجیبی در زندگی میشود.

تاثیر نماز در زندگی

انسان برای برقراری ارتباط با سایرین با مشکلاتی روبرو است. اما برای برقراری ارتباط با خالق دنیا این مشکل را نداشته و در هر لحظه و هر مکان میتواند به سخن گفتن با خالق خود اقدام کند.

تاثیر نماز خواندن بر زندگی

 

این امر و آگاهی از این موضوع که انسان با داشتن الله و یاد او هیچ چیز در زندگی کم نداشته و با توکل به الله تمامی کم و کاستی های او از راه های مختلف تامین میشود، انسان را از وابستگی به دیگران می رهاند. همین امر باعث تعالی روح و ثبات شخصیت فرد میشود و اعتماد به نفس او را افزایش میدهد.

آثار نماز خواندن در آسیب های اجتماعی

نزد خدا تنها کسانی در جایگاه بالاتر قرار دارند که از تقوا و شعور و درک و فهم بالاتری برخوردار باشند. همگان با هر سطح سواد، ظاهر و مدرکی میتوانند با خالق یکتا ارتباط برقرار کرده و مدارج بالاتر اخلاقی را بپیمایند. چنین رشدی موجب کاهش آسیب های اجتماعی و روشن شدگی و فرهیختگی جامعه میشود.

مهمترین آثار نماز خواندن و برکات نماز اول وقت

احادیث فراوانی مبنی بر اهمیت محافظت از وقت های نماز وجود دارد. اما یکی از مهمترین آنها دوری شیطان از فردی است که در طول روز به یاد خدا بوده و صحبت با خالق خود را در وقت های معین به هر کار دیگر ترجیح میدهد.

همچنین بخوانید : چگونه توبه کنیم تا خدا ببخشد؟

 برآورده شدن خواسته ها

زمانی که انسان در برابر عظمت و بزرگی خالق خود خاضعانه سجده میکند. و نسبت به وقت های ملاقات با الله آنگونه که خدا خواسته مراقبت میکند؛ نشان از این است که به کسی غیر از الله امید نبسته و برای رفع حاجات خود به نزد او رفته و نسبت به قدرت او اقرار دارد.

طبق حدیثی از امام حسن عسگری ع خداوند به حضرت موسی در پاداش نماز خواندن فرموده است: کسی که نماز را ادا می کند، حاجتش را برآورده کرده و بهشت را برای او مباح میکنم.

برطرف شدن گرفتاری

برطرف شدن گرفتاری از جمله آثار نماز خواندن میباشد. با به جا آوردن نماز برای خدا، انسان به دانای کل اقتدا کرده و هوش الهی، او را در برطرف کردن گرفتاری ها یاری میکند. گرفتاری ها به مشکلات دنیوی محدود نشده و نجات از آتش در آخرت نیز جز این مشکلات میباشد.

ورود به بهشت و دوری از جهنم

نماز وسیله تقرب به ذات اقدس الهی است و موجب شفاعت پیامبر اکرم در روز قیامت و گردنه های سخت زندگی میشود. کسی که در زمان آسایش به یاد الله باشد و فریفته ظاهر امور دنیوی نگردد و در همه حال به یاد خدا بوده و رضایت او را بر رضایت خود یا دیگران ترجیح دهد، خدا او را در گرفتاری های دنیوی و اخروی تنها نخواهد گذاشت.

در امان بودن از بلاهای آسمانی

اگر خدا انسان را مورد لطف خود قرار ندهد در برابر سختی­ها هلاک میشود. به نقل از پیامبر خدا: کسانی که در برابر بلاهای آسمانی ایمن می مانند، کسانی هستند که در اول وقت نماز را به جا می آورند.

دوری از شیطان

شیطان دشمن انسان است و از جمله مهمترین آثار نماز خواندن میتوان به دور شدن شیطان از انسان اشاره کرد. تکبر، غرور، خود بزرگ بینی، غفلت از یاد خدا و منیت از جمله دروازه هایی است که شیطان از آن استفاده کرده و نور الهی وجود انسان را به تاریکی و آتش تبدیل میکند.

انسانی که از منبع آرامش یعنی الله دور بماند، در تاریکی و رذایل اخلاقی زندگی کرده و این غفلت از خدا زندگی انسان را جهنم میکند. پیامبر اکرم (ص) فرموده است: شیطان از مومن در حالی که نمازهای پنج گانه را در وقت خود به جای می آورد هراس دارد.

عشق به نماز بر اثر چه چیزی بوجود می آید؟

انسان آگاه کسی است که نظم موجود در طبیعت و قدرتی که گرداننده امور جهان میباشد را میشناسد و میداند که انرژی ای فراتر از آنچه چشم میبیند، گرداننده امور دنیوی میباشد.

چنین انسانی زمانی که بی نیازی این حاکم بزرگ را به انسان میبیند و چگونگی رفع نیازهای انسان به وسیله خالق بزرگ را میبیند، به رسم ادب به شکرگزاری او میپردازد. چنین حاکمی در هر دوره پیامبرانی را به سوی جامعه انسانی فرستاده تا توجه بنده اش را به سوی خود جلب کند.

عشق به نماز

این نشان دهنده این است که خدای یکتا بنده اش را دوست داشته و از هم صحبتی و عشق ورزیدن به او لذت میبرد. انسان آگاه نیز با درک این عشق دوست دارد با پروردگار خود صحبت کرده و به وسیله نماز با او ملاقات کند.

فواید و آثار نماز خواندن چیست ؟

نماز خواندن فواید بسیاری دارد که ما در این بخش به تعدادی از این آثار اشاره کرده ایم:

جلوگیری از استرس و فشار عصبی

بیدار شدن در سحرگاه و انجام عبادت باعث افزایش ترشح هورمون کورتیزول شده و میزان شادابی و نشاط را در فرد افزایش میدهد. یکی از آثار نماز خواندن و نقش نماز خواندن در سلامتی، افزایش آرامش و شادی به خاطر ترشح هورمون های شادی بخش در بدن است.

تاثیرات هورمون ملاتونین در بیداری نماز شب و سحرگاه

یکی از هورمون های مفید در بدن که علاوه بر جسم و روان در درمان و پیشگیری بسیاری از بیماری ها تاثیرگذار است، ملاتونین است. با بیداری در صبح برای ادای نماز، ترشح این هورمون به اوج خود رسیده و انسان را از ابتلا به حملات قلبی و مغزی حفظ میکند. در درمان بسیاری از سرطان ها به دلیل مبارزه با رادیکال های آزاد موثر میباشد.

 آثار نماز خواندن بر طول عمر انسان

هر چه انسان شادتر باشد، طول عمر او و سلامتی اش افزایش می یابد. هورمون های کورتیزول، ملاتونین و دوپامین و گاز اوزون موجود در هوا در سپیده دم، به اوج خود رسیده و در درمان بسیاری از بیماری ها نقش اساسی را ایفا میکند. حیف است اگر انسان خود را از این موهبت محروم کند.

آثار نماز خواندن در درمان افسردگی

هورمون های شادی آور که در بالا ذکر شد، از جمله مواردی هستند که افسردگی را کاهش میدهند. در موقع نماز صبح، REM طولانی تر میشود.

آثار نماز خواندن در درمان افسردگی 

REM زمانی است که رویا یا کابوس اتفاق می افتد. با بیدار شدن برای نماز صبح میتوان از زمان REM کم کرد و تاثیرات کابوس در تشدید افسردگی و استرس را کاهش داد.

سرانجام کسی که نماز نخواند چه می شود؟

در تمام ادیان به خواندن نماز توصیه اکید شده است. در احادیث فراوانی آمده، کسانی که در جهنم هستند، آرزویشان این است که به دنیا بازگردند و نماز بخوانند و به جای مشغول شدن به کارهای بیهوده به یاد خدا بپردازند. پیامبر اکرم نیز فرموده اند، کسانی که نماز نمی خوانند از ما نیستند و به شفاعت ما نمی رسند.

در کنار آثار نماز خواندن، ترک نماز چه اثراتی دارد؟

مردان یا زنانی که به عمد نماز را ترک میکنند و یا آن را سبک میشمارند علاوه بر اینکه از آثار نماز خواندن بهره ای ندارند، در دنیا و آخرت به مجازاتی گرفتار خواهند شد. از جمله آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کم شدن برکت عمر آنها و کوتاه شدن آن
  • از بین رفتن برکت از مال آنها
  • سیمای صالحان از چهره آنها برداشته شده و هر کس آنها را ببیند جز افراد ناشایست میپندارد
  • دعای او پذیرفته نمیشود
  • در دنیا در غفلت مرده و از یاد خدا بی بهره می ماند.

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر و سنگ مزار

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر مرمر ، سنگ قبر گرانیت ، سنگ مزار مرمریت و سنگ مزار مصنوعی می باشد . جهت کسب اطلاع بابت خرید سنگ قبر می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۸۰۱۷۰۵ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *