مقالات

چرا تعویض سنگ قبر مکروه است ؟

چرا تعویض سنگ قبر مکروه است ؟

هنگامی که یک شخص فوت می کند، برای وی سنگ قبر تهیه می شود. سنگ های مزار از جنس های مختلف ساخته می شود، دارای مشخصات متوفی از جمله نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد و تاریخ فوت به همراه شعر می باشد. البته که برخی از سنگ قبر ها، دارای تصویری از شخص فوت شده برای یادآوری نیز می باشند.

همچنین سنگ قبر های موجود، به 2 صورت خوابیده یا ایستاده نصب می شوند. البته ممکن است متناسب با مزار یا قبرستان، نوع سنگ قبر نصب شده متفاوت باشد.  اگر قصد خرید سنگ مزار یا سنگ قبر را دارید، باید به برخی از عوامل دقت نمایید. عدم دقت و توجه به چنین عواملی، پس از مدتی باعث خراب شدن یا شکستن سنگ مزار می شود که در صورت بروز چنین حالتی، باید اقدام به تعویض سنگ قبر نمایید.

سنگ قبر علاوه بر ارائه ی مشخصات شخص فوت شده، می تواند باعث زیبایی نیز شود. بنابراین سوال پیش می آید که آیا پس از گذشت سال ها و از بین رفتن سنگ مزار، آیا می توان نسبت به تعویض سنگ مزار اقدام نمود یا خیر. در این مقاله می خواهیم مباحثی که به این موضوع مرتبط است را باهم بررسی کنیم و به پاسخ این سوالات برسیم. اگر علاقه مند به دریافت اطلاعات در این زمینه می باشید، لطفا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

راهنمای خرید سنگ قبر

یکی از عوامل مهم در خرید سنگ قبر ، توجه به دوام و استحکام آن می باشد. دوام در برابر شرایط آب و هوایی و تابش آفتاب، یکی از عوامل خراب شدن یا از بین رفتن سنگ قبر می باشد. معمولا برای عدم ایجاد چنین شرایطی، از سنگ هایی با جنس گرانیت، مرمر و تراورتن استفاده می شود.

راهنمای خرید سنگ قبر

مورد بعدی که باید در خرید سنگ مزار رعایت شود، زیبا بودن و براق بودن آن می باشد. سنگی که جذابیت داشته باشد و نوشته های موجود بر روی آن به صورت شفاف قابل دیدن باشد، بسیار مهم و حیاتی است. معمولا از دو رنگ مشکی و سفید برای سنگ قبر استفاده می شود.

آیا می شود سنگ قبر را عوض کرد؟

در ابتدا باید بدانیم که آیا امکان عوض کردن سنگ قبر فراهم است یا خیر. برای دریافت پاسخ این سوال، نیاز است به نزد مراجع تقلید برویم. بسیاری از مراجع تقلید از جمله آیت الله مکارم شیرازی، در پاسخ به سوال بازسازی یا تعمیر قبور، فرموده اند که جز قبر بزرگان و اولیاء الله، سایر قبور دارای کراهت می باشند. بنابراین توصیه می شود سنگ قبر تعویض نشود. برای اینکه بتوانید شکل و لعابی به سنگ مزار کهنه دهید، می توانید آن را پاکیزه نمایید تا مانند روز اول، درخشان شود.

آیا تعویض سنگ قبر گناه دارد؟

همانطور که در موضوع بالا نیز عنوان شد، تعویض سنگ مزار بنا بر توصیه ی بسیاری از علما و فقهای دینی، مکروه می باشد. در چنین شرایطی، عنوان شده است که افراد پس از 30 سال، جایز به هرگونه تعمیر یا تخریب سنگ مزار نمی باشند. عوض کردن سنگ قبر، دارای گناه نمی باشد اما بنا بر گفته ی علمای دینی، مکروه می باشد.

همچنین بخوانید : هر آنچه که درمورد اعمال کفن و دفن مرده باید بدانید

بنابراین مگر در شرایط خاص، نیاز به تعویض سنگ قبر نمی باشد. البته در چنین مواردی معمولا گفته می شود با علمای دینی مشاوره ای انجام شود و طبق نظرات آن ها، تصمیم اتخاذ شود. بهرحال پاسخ سوال مبنی بر گناه بودن تغییر سنگ قبر، منفی می باشد.

چرا تعویض سنگ قبر مکروه است؟

همانطور که علمای دینی نیز اعلام کرده اند، عوض کردن سنگ قبر کراهت دارد. علت این موضوع نیز این می باشد که بنا به دستور فقهای دینی، نباید پس از دفن شخص فوت شده، آن را نبش قبر کرد یا نزدیک وی شد.

چرا تعویض سنگ قبر مکروه است

 

البته که فقهای دینی برای شرایط خاص، مشکلی از این بابت اعلام نکرده اند اما اعلام کرده اند که انجام آن مکروه است. مکروه به معنای این می باشد که انجام کار، حرام یا گناه نمی باشد اما انجام ندادن آن بهتر است و باید ترک شود. نکته ی مهم در این موضوع، این می باشد که علمای دینی در برخی از موارد خاص، اعلام کرده اند که تعویض سنگ قبر مانعی ندارد.

آیا برای تغییر سنگ قبر به اجازه نیاز می باشد ؟

مانند بسیاری از موضوعات، تغییر سنگ قبر نیز نیاز به اجازه دارد. در صورتی که خانواده ی شخصی متوفی نیاز به تعویض سنگ قبر را الزامی دانسته باشد و از علمای دینی استعلام گرفته باشد، باید برای دریافت مجوز، به قبرستان مراجعه نماید.

همچنین بخوانید : معرفی انواع سنگ قبر ( مرمر ، گرانیت ، مرمریت ، مصنوعی )

کسب اجازه از قبرستانی که شخص فوت شده در آن قرار دارد برای تعویض سنگ قبر، الزامی می باشد. البته کسب چنین اجازه ای تنها در حالتی امکان پذیر است که فقهای دینی اجازه ی تعویض سنگ مزار را داده باشند.

جدیدترین سنگی که برای تعویض سنگ قبر در بازار وجود دارند

در حال حاضر جدیدترین سنگی که برای تعویض سنگ قبر در بازار وجود دارد، سنگ های نانو می باشند. این سنگ ها که از نظر جنس، مانند سنگ های برزیلی می باشند، نوعی سنگ قبر مصنوعی محسوب می شوند. این سنگ ها در برابر هرگونه خط و خش، فشار، اشعه و شرایط آب و هوایی، دوام بسیار زیادی دارند و می توانند شرایط سخت را تحمل کنند.

بهترین سنگ قبر

البته سختی برش خوردن این سنگ ها، می تواند مانعی برای حکاکی مناسب و ایجاد تصویر باشد. البته با وجود این موضوع، استفاده از این سنگ قبر روز به روز در حال افزایش می باشد.

هزینه تغییر سنگ مزار

تغییر یا تعویض سنگ مزار، مستلزم هزینه هایی می باشد. قیمت سنگ قبر در شرایط اقتصادی کنونی، بسیار بالا می باشد و علت آن نیز گرانی سنگ ها می باشد. معمولا سنگ هایی که قرار است بر روی مزار شخص فوت شده نصب شوند، دارای قیمت های مختلفی می باشند. سنگ مزار گرانیت، مرمر و پلاک، جزء سنگ هایی با استحکام و مقاومت بالا می باشند که به طبع، دارای قیمت بیشتری نیز می باشند. برای اینکه آب به سنگ نفوذ نکند و لکه ایجاد نشود، باید چنین سنگ هایی را برای نصب روی قبر، تهیه کرد

از طرفی سنگ مزار مرمر، دارای جلا پذیری بالایی بوده و به سختی تراش می خورند. برای عوض کردن سنگ قبر، در صورت استفاده از چنین سنگ هایی، باید هزینه ای بین 3 الی 30 میلیون تومان را متقبل شویم. البته که این سنگ ها در کنار قیمت بالا، دارای استحکام فوق العاده ای می باشند که موضوع مدنظر خریدار است.

همچنین بخوانید : نحوه انتقال جنازه به ایران چگونه می باشد 

البته در طرف مقابل، سنگ مزار های ارزان را نیز در بازار می توان یافت. سنگ هایی نظیر کوارتزیت، گابرو یا دیوریت جزء سنگ مزار های ارزان قیمت به حساب می آیند. البته که این سنگ قبر ها، دارای کیفیت یا استحکام مناسب نمی باشند و معمولی محسوب می شوند. به عنوان مثال این سنگ ها پس از گذشت زمان با تاثیر پذیری از شرایط آب و هوایی، کدر شده و نقش و لعاب اولیه ی خود را از دست می دهند.

کلام آخر

همانطور که به طور مفصل در این مقاله بحث شد، شرایط و عوامل زیادی در خرید و تعویض سنگ قبر وجود دارد. در ابتدا خریدار باید نکاتی را رعایت کند تا سنگ قبری مناسب و با استحکام تهیه نماید. در صورت عدم خرید مناسب، سنگ مزار پس از سال ها تغییر شکل داده و رو به فرسوده شدن می رود این فرسودگی ممکن است بدلیل سرما که باعث ترک سنگ قبر می شود اتفاق بیوفتد و یا بر اثر گرما در فصل تابستان سنگ قبر از بین برود.

در چنین حالتی گزینه ای به نام تغییر سنگ قبر به میان می آید. البته که این موضوع از نظر علمای دینی مکروه بوده و انجام ندادن آن را بهتر از انجام دادن آن می دانند. با این حال در شرایط خاص، می توان اقدام به این کار کرد. البته که عوض کردن سنگ قبر مستلزم کسب اجازه از قبرستان مورد نظر می باشد.

iهزینه تعویض سنگ قبر

 

در انتهای این مطلب، پیشنهاد می شود حتما در هنگام خرید سنگ مزار یا سنگ قبر، توجه لازم را داشته باشید تا پس از گذشت سال ها، مجبور به تعویض سنگ قبر، نشوید. در حال حاضر سنگ های زیاد با جنس های مختلف و ویژگی های متمایز در بازار قرار دارند. خریدار می تواند با کسب اطلاع از ویژگی های هر کدام از این سنگ ها، اقدام به خرید آن ها کند.

در حال حاضر سنگ هایی مانند مرمر و گرانیت، دارای قیمت بالایی می باشند. البته که این سنگ ها، از ویژگی های زیادی از جمله استحکام و مقاومت بالا نیز برخوردار می باشند. در طرف مقابل، سنگ های ارزان قیمتی نیز در بازار حضور دارند که دارای استحکام کمتر بوده و پس از گذشت سال ها، از رنگ و لعاب کدر تری بهره مند می شوند.

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر و سنگ مزار

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر مرمر ، سنگ قبر گرانیت ، سنگ مزار مرمریت و سنگ مزار مصنوعی می باشد . جهت کسب اطلاع بابت خرید سنگ قبر می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۸۰۱۷۰۵ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *