مقالات

دلیل گذاشتن سنگ لحد چیست ؟

دلیل گذاشتن سنگ لحد چیست ؟

قبل از این که بدانیم علت گذاشتن سنگ لحد در انتهای قبر چیست، بهتر است در ابتدا توضیح کوچکی از لحد داشته باشیم. لحد شکافی است به شکل مستطیل که در انتهای قبر به سمت قبله کنده می شود و بر روی آن سنگ هایی برای نرسیدن خاک به جسد می گذارند.

سنگ لحد چیست؟

سنگ لحد به خشت، سنگ و یا چیز دیگری که با استفاده از آن لحد را می پوشانند، سنگ لحد گفته می شود. به این صورت که، لحد بعد از کندن قبر به شکل مستطیل شکل در کناره های قبر به وجود می آید. برای ساختن آن هم کناره های انتهایی سمت قبله ی قبر را به طول آن به اندازه ای که مرده را در آن بخوابانند می کنند.

سوالی که در این راستا وجود دارد این است که، آیا بعد از تدفین روح به جسد بر می گردد؟ دلیل گذاشتن سنگ لحد بر روی قبر چیست؟

پاسخی که فقهای شیعه برای این سوال می دهند این است که: روح هیچ وقت به جسد بر نمی گردد. روح که وارد برزخ می شود دیگر امکان برگشت آن به دنیا و جسم وجود ندارد. روح ما در این دنیا در جسد قرار دارد که از قوای جسد استفاده کند.

برای همین خاطر وقتی جسمی از دنیا می رود، دیگر قوایش کار نمی کند و برگشتن روح به آن فایده ای ندارد. دلیل این که سنگ لحد بر روی قبر می گذارند هم به خاطر افزایش استحکام قبر می باشد. از دیگر علت های گذاشتن سنگ لحد هم در این است که پوسیدگی جسد موجب آلودگی نشود.

فلسفه گذاشتن سنگ لحد

فلسفه گذاشتن سنگ لحد در قبر چیست؟ فلسفه ی گذاشتن سنگ لحد در نرسیدن خاک به جسد می باشد. حجت السلام و المسلمین ابراهیم بهاری، کارشناس مسائل مذهبی می فرمایند که: موقعی که غسل میت انجام شده  و میت را راهی قبرستان می کنند، روح وی از بالا نظاره گر تمامی ماجرا می باشد.

البته خودش نمی داند که از دنیا رفته است. وقتی خوب به جسد نگاه می کند، متوجه می شود که می خواهند او را دفن کنند. در این حالت است که سعی می کند اطرافیان خود را متقاعد کند که زنده است، ولی متاسفانه کسی صدای او را نمی شنود.

بیشتر بخوانید : بوسیدن میت بعد از غسل چه حکمی دارد ؟

نقل قولی دیگر که در این راستا از حجت السلام والمسلمین ابراهیم بهاری وجود دارد، این است که: زمانی که میت را دفن می کنند، او همچنان تصور می کند که از دنیا نرفته است، تا این که تصمیم می گیرد از جای خود بلند شود و به سمت خانه و خانواده اش رود.

وقتی که می خواهد بلند شود، سرش به سنگ لحد برخورد می کند و اینجاست که متوجه مرگ خویش می شود. ( البته این روایت بیشتر استعاری و تمثیلی می باشد، نه این که جسم میت می تواند حرکت کند یا واقعا به سنگ برخورد می کند. )

 

سنگ لحد چیست؟

علت گذاشتن سنگ لحد

زمانی که فردی از دنیا می رود و می خواهند او را دفن کنند، بر روی قبر او سنگ لحد می گذارند. شاید این سوال برای شما پیش بیاید که علت گذاشتن سنگ لحد چیست؟

یا چرا روی مرده سنگ لحد می گذارند. سنگ لحد به سنگ مستطیلی گفته می شود که در انتهای قبر به سمت قبله گذاشته می شود و علت اصلی گذاشتن سنگ لحد هم در این است که  خاک به بدن میت نرسد و بر روی او سنگینی نکند.

برخی فقهای مسلمان فلسفه ی گذاشتن سنگ لحد را مستحب می دانند، در صورتی که فقهای شیعه به سفت شدن سنگ لحد با گل اشاره می کنند و همین طور توصیه می کنند که در هنگام گذاشتن سنگ لحد، دعای مخصوص خوانده شود.

 

 

از نظر فقهای شیعه هم، گذاشتن سنگ لحد به هنگام دفن میت، اگر زمین نرم باشد، بهتر است به جای لحد از شقق استفاده شود. منظور از شقق حفره ای می باشد که به شکل مستطیل بوده و در پایین قبر میت را در آن می گذارند و بالای آن را می پوشانند.


برای خرید سنگ قبر سفید از فروشگاه جنت نوین کلیک کنید


آیا گذاشتن سنگ لحد واجب است؟

بر اساس فقه شیعه گذاشتن سنگ لحد توصیه می شود. دلیل اصلی این کار هم در این است که خاک به میت نرسد. البته استفاده از هر چیز دیگری که مانع رسیدن به خاک شود، مانند: نی، چوب، سنگ و … هم برای این کار جایز است.

با توجه به حدیثی که  امام علی علیه السلام به امام حسن علیه السلام و امام حسین علیه السلام در مورد گذاشتن سنگ لحد به آن ها وصیت کرده که لحد او را با خشت بپوشانند.

در حدیث دیگری هم آمده است که امام علی علیه السلام، لحد پیامبر اکرم را با خشت پوشانده است. ولی یکی از مراجع شیعه به نام سید محمد سعید حکیم، سفت و محکم  کردن پوشش قبر را حتی با استفاده از دیگر مصالحی به غیر از خشت هم توصیه کرده است. این در صورتی است که برخی از فقهای اهل  سنت استفاده از چوب و خشت را برای پوشاندن لاهه مکروه دانسته اند.

آداب گذاشتن سنگ لحد

آداب گذاشتن سنگ لحد به این صورت است که: فقهای شیعه بر اساس روایات ذکر شده در این راستا گفته اند، بهتر است سنگ لحد با گل محکم شده و در زمان چیدن سنگ های زیر خوانده شود:

اللَّهُمَّ صِلْ وَحْدَتَهُ، وَ آنِسْ وَحْشَتَهُ، وَ أَسْکِنْ إِلَیْهِ مِنْ رَحْمَتِکَ رَحْمَةً تُغْنِیهِ عَنْ رَحْمَةِ مَنْ سِوَاکَ
خدایا! او را از تنهایی به وصال برسان و ترسش را همدم باش و از رحمت خود چنان به او آرامش ده که از رحمت غیر تو بی‌نیاز شود.[۱۶]

از دیگر آدابی که در زمان گذاشتن سنگ لحد از فقیه شیعه  قرن ششم هجری نقل قول شده، این است که: شیعیان چیدن سنگ لحد را بهتر است از سر میت شروع کنند. محمد حسن نجفی دلیل این کار را به این صورت گمان می کند که: سر انسان از دیگر اعضای بدن او مهم تر است و ارجحیت دارد.

نحوه گذاشتن سنگ لحد

نحوه ی گذاشتن سنگ لحد دارای آداب و رسوم خاصی می باشد. به این صورت که باید گذاشتن سنگ لحد را از سمت بالای سر میت شروع کرد. چون برخی از فقها در این مورد می فرمایند که: سر میت از دیگر قسمت های بدن او ارجحیت دارد و بهتر است که  گذاشتن سنگ لحد را از قسمت سر میت شروع کرد.


برای خرید سنگ قبر مرمر کلیک کنید


شکستن سنگ لحد

از آیت الله عظمی مکارم شیرازی، در مورد حکم نبش قبر در صورت شکستن سنگ لحد پرسشی شده است که، چنانچه سنگ لحد بعد از ریختن خاک بر روی آن بشکند، آیا می توان برای تعمیر قبر میت را بیرون آورد؟

ایشان در پاسخ فرموده اند که:  این کار پس ار دفن میت جایز نبوده و نبش قبر مسلمان ( شکافتن قبر ) حرام می باشد. هر چند کودک دیوانه و کم عقل باشد و منظور از نبش قبر این است که قبر را طوری بشکافد که آثار بدن وجسم از بین رفته ی میت ظاهر شود.

ولی در صورتی که جسم میت ظاهر نشود و مشخص نباشد، و هدف تعمیر و مرمت قبر باشد، اشکالی ندارد. مگر این که موجب هتک و بی حرمتی باشد.

در برخی موارد هم شکستن سنگ به هنگام ریختن خاک وجود دارد که این کار هم با توجه به فتوای مراجع تقلید در صورت مرمت و مشخص نبودن بدن جسد مشکلی ندارد.

بیشتر بخوانید : چرا تعویض سنگ قبر مکروه است ؟

برخورد سر میت به سنگ لحد!!

بعد از بررسی دلایل و علت های گذاشتن سنگ لحد، نوبت به پاسخ دادن این سوال می رسد. آیا مرده پس از به خاک سپرده شدن بیدار می شود و سرش به سنگ لحد می خورد؟

آیا این مساله حقیقت دارد که در شب اول قبر افراد برای لحظه ای زنده می شوند و به محض این که سر خود را بلند می کنند، سرشان به سنگ لحد می خورد و آن زمان می فهمند که کجا هستند.

 

از آن جایی که عذاب قبر هم جسمانی است هم روحانی، بدن و جسم برزخی بعد از مرگ در حال  عذاب است ولی بدن مادی و دنیایی در عذاب نمی باشد. از نظر روایاتی که در مورد وجود بدن برزخی وجود دارد، امام صادق علیه السلام فرموده است که ارواح مومنان در بدن هایی شبیه بدن های دنیوی آن ها است.

آیا در قرآن در مورد گذاشتن سنگ لحد توضیحی داده شده است ؟

قبر برزخی و قبر خاکی به همدیگر مرتبط هستند، به این صورت که بین روح انسان در برزخ و جسم او در قبر ارتباط خاصی وجود دارد. دلیل نشات گرفتن این ارتباط از اتحاد بین روح و جسم انسان در طول زندگی دنیوی با همدیگر می باشد که با قطع تعلق روح از بدن، بعد از فوت شخص به کلی از بین نمی رود.

بلکه یک ارتباط هر اندازه کمرنگ بین روح برزخی و جسم خاکی وجود خواهد داشت، ولی این ارتباط در حد و اندازه ی زندگی دنیوی نمی باشد.

قیمت سنگ لحد

به دلیل این که سنگ لحد محصولی ساخته شده از بتن می باشد و شرکت های بتنی اقدام به تولید و فروش آن می کنند، برای اطلاع از قیمت با کیفیت ترین سنگ لحد ها می توانید به شرکت های بتنی مراجعه کنید و یا از طریق اینترنت اقدام به جست و جوی بهترین و معتبرترین شرکت های تولیدی سنگ لحد نمایید و در مورد ابعاد سنگ لحد و خرید سنگ لحد از کارشناسان مربوطه مشاوره بگیرید.

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر و سنگ مزار

جنت نوین یکی از مراکز تهیه و توزیع سنگ قبر بصورت آنلاین و حضوری در ایران می باشد که  فروش انواع سنگ مراز ( سنگ قبر مرمر ،سنگ قبر جدید، سنگ قبر گرانیت، سنگ مزار مرمریت، سنگ مزار مصنوعی، سنگ قبر سفید  ) را با بهترین کیفیت در طرح های متنوع و با قیمت عالی برای عرضه و فروش قرار داده است.

برای سفارش و خرید سنگ قبر از محصولات این فروشگاه دیدن کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *