مطالب گوناگون, مقالات

معرفی 9 آرامگاه در تهران که باید به آنها سر بزنید !

آرامگاه های معروف تهران را چقدر می شناسید؟ آیا با تاریخچه این آرامگاه ها آشنایی دارید؟ در خصوص قدمت آنها چطور؟ چقدر اطلاعات دارید؟ آرامگاه های تهران و سایر شهرهای دیگر ایران جزو بناهای تاریخی نیز محسوب می شوند.

این امکان تاریخی محل دفن افراد و اشخاص برجسته در طول تاریخ بوده است. البته بسیاری از این آرامگاه ها امروزه یک مکان زیارتی و یا یک آثار باستانی معروف به حساب می آیند. بنابراین بهتر است تا با این بناها بیشتر آشنا شویم. با ما در ادامه این بخش همراه شوید.

آرامگاه به چه معناست؟

قبل از اینکه به سراغ معرفی آرامگاه های معروف تهران برویم، بهتر است تا شما را با معنی و مفهوم آرامگاه آشنا کنیم. منظور از آرامگاه محل دفن یا مزار و یا مقبره است. بعضی از آرامگاه ها که محل دفن یک شخصیت برجسته و معروف تاریخی هستند، بیشتر از مکان های دیگر مورد توجه قرار می گیرند.

آرامگاهای تهران

به عنوان مثال آرامگاه امام خمینی در تهران یکی از معروف ترین و بزرگترین آرامگاه های این شهر هستند. این آرامگاه به دلیل ارادت خاصی که مردم به امام خمینی داشته اند، بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. بعضی از آرامگاه های دیگر هستند که علاوه بر مقبره یک شخصیت معروف و برجسته، محل دفن افراد دیگری نیز هستند. به عنوان مثال در آرامستان بزرگ بهشت زهرا، هنرمندان و پیشکسوتان، شهدا و همچنین مردم عادی دفن شده اند.

همچنین بخوانید : بهترین زمان برای زیارت اهل قبور چه وقتی می باشد؟

بعضی از آرامگاه های معروف تهران قدمتی چندین ساله دارند. به همین علت باید به این آرامستان ها یک قطب گردشگری بگوییم. در بعضی از این آرامستان ها کاشی کاری ها و معماری های به خصوصی به کار رفته است که بازدید از آنها بسیار لذت بخش خواهد بود. حال برای آشنایی بیشتر با آرامگاه های معروف تهران با ما همراه باشید.

معرفی آرامگاه های معروف تهران

چند مورد از آرامگاه های معروف تهران را می شناسید؟ قطعا بعضی از آنها که جزو معروف ترین ها به حساب می آیند را می شناسید؛ مانند مقبره امام خمینی، مقبره شاه عبدالعظیم حسنی، بهشت زهرا و… اما خوب است تا بدانید بسیاری از آرامگاه های تهران در واقع همان امامزاده ها هستند.

  • قبرستان ابن بابویه
  • امامزاده صالح
  • مرقد امام خمینی
  • بهشت زهرا
  • امامزاده علی اکبر
  • شاه عبدالعظیم
  • بقعه بی بی شهربانو
  • بقعه جوانمرد قصاب

حال برای اینکه با این اماکن تاریخی و آرامستان های معروف بیشتر آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید.

معرفی 9 تا از آرامگاه های معروف تهران

ما در این بخش به معرفی 9 آرامگاه معروف تهران که حتما باید شناخت داشته باشید پرداخته ایم:

1- آرامگاه ابن بابویه

آرامستان ابن بابویه یکی از معروف ترین و قدیمی ترین آرامستان های تهران است که قدمت 200 ساله دارد. این آرامستان در دشتی بزرگ در ری واقع شده است و از نظر وسعت دومین آرامستان بزرگ و پهناور تهران به حساب می آید. خوب است تا بدانید در آرامستان ابن بابویه محلی جداگانه برای دفن افراد معمولی اختصاص داده شده است.

آرامگاه ابن بابویه

افراد معروف و سرشناسی که در ابن بابویه دفن شده اند

آرامگاه ابن بابویه یکی از آرامگاه های معروف تهران است که بسیاری از شخصیت های معروف در این مکان دفن شده اند. جهان پهلوان تختی، حاج ابوالحسن طباطبایی، پهلوان سید حسن شجاعت، حسین بهزاد، علی اکبر دهخدا، سرهنگ محمود ایروانی اعظم و… همگی در آرامستان ابن بابویه دفن شده اند.

قدمت آرامستان ابن بابویه

آرامستان ابن بابویه یکی از آرامگاه های معروف تهران است که قدمت آن به 200 سال پیش و به دوره ساسانیان برمی گردد. این آرامستان اولین آرامستان بزرگ شهر ری است.

2- امامزاده صالح

همانطور که در بخش قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم، بعضی از آرامگاه های معروف تهران همان امامزاده های بزرگ هستند. امامزاده صالح یکی از بزرگترین امامزاده های تهران و واقع در تجریش است. این مکان هم یک جاذبه گردشگری به حساب می آید و هم یک زیارتگاه.

همچنین بخوانید : آیا خواندن سوره برای اموات ثواب دارد؟

البته مکانی هم برای دفن اموات در این امامزاده بزرگ در نظر گرفته شده است. امامزاده صالح در واقع برادر امام رضا است و جزو یکی از سادات اصلی به حساب می آید.

3- قدمت امامزاده صالح

امامزاده صالح در دوره ایلخانی و در سال 700 هجری قمری بنا شده است. همچنین در سال 1210 توسط یکی از فرزندان فتحعلی شاه بازسازی شده است.

4- مرقد امام خمینی

یکی دیگر از آرامگاه های معروف تهران، مرقد امام خمینی است. این آرامگاه در جنوب تهران واقع شده است. مرقد امام خمینی در جوار شهدای بهشت زهرا واقع شده است.

مرقد امام خمینی

البته مرقد امام خمینی در ابتدا وسعت چندانی نداشت. اما با مرور زمان آن را گسترش دادند و امروزه دارای معماری غنی، امکانات رفاهی و گورستانی جداگانه است.

افراد مشهوری که در مرقد امام دفن شده اند

در مرقد امام که یک مکان زیارتی نیز به حساب می آید، افراد و شخصیت های معروف و برجسته دینی و سیاسی نیز دفن شده اند. افرادی مانند احمد خمینی، همسر امام خمینی خدیجه ثقفی و اکبر هاشمی رفسنجانی جزو شخصیت های برجسته ای هستند که در این مکان زیارتی دفن شده اند.

قدمت مرقد امام خمینی

در سال 1369 ساخت مرقد امام توسط سپاه پاسداران و جهاد سازندگی آغاز شد. بنابراین باید بگوییم این بنا کمتر از 50 سال قدمت دارد.

5- بهشت زهرا

یکی دیگر از معروف ترین و بزرگترین آرامگاه های تهران، بهشت زهرا است. بهشت زهرا جزو آرامگاه های معروف تهران است که در ابتدا مساحت کمی داشت اما به مرور زمان گسترش یافت و امروزه بزرگترین آرامستان تهران به حساب می آید.

از آنجایی که این آرامستان بسیار بزرگ است و محل دفن شهدا و هنرمندان نیز می باشد، این آرامستان دارای بخش های اداری مختلفی است تا اداره و مدیریت آن ساده تر باشد.

قدمت بهشت زهرا

بهشت زهرا جزو بزرگترین آرامگاه های معروف تهران به حساب می آید. این آرامگاه در سال 1349 مورد بهره برداری قرار گرفت و به مرور زمان گسترش پیدا کرد. البته طراحی این گورستان با هدف کاهش تعداد گورستان ها در شهر تهران از سال 1345 آغاز شد. خوب است تا بدانید با توجه به گسترش این آرامستان امروزه دیگر آن را سازمان بهشت زهرا می نامند.

همچنین بخوانید : بهترین خیرات برای اموات چیست؟

 6- امامزاده علی اکبر

امامزاده علی اکبر جزو دیگر آرامگاه های معرف تهران است که در چیذر واقع شده است. امامزاده علی اکبر جزو نوادگان امام چهارم به حساب می آید و امروزه هم به عنوان یک زیارتگاه و هم به عنوان یک گورستان مورد استفاده قرار می گیرد. این بنا دارای معماری و آینه کاری های بسیار جذابی است که فضای زیبا و دلنشینی را در آن به وجود آورده است.

قدمت امامزاده علی اکبر

قدمت امامزاده علی اکبر 900 ساله است. این امامزاده دیدنی در شمال شهر تهران و در چیذر واقع شده است. در این امامزاده معروف بسیاری از شهدا نیز دفن شده اند. البته این امامزاده تا کنون گسترش زیادی داشته است و در سال 1370 نیز بازسازی شده است.

 7- شاه عبدالعظیم

کمتر کسی است که شاه عبدالعظیم و زیارتگاه او را نشناسد. زیرا یکی دیگر از معروف ترین و بزرگترین آرامگاه های تهران متعلق به شاه عبدالعظیم حسنی است. مرقد شاه عبدالعظیم یکی از مکان های زیارتی و تاریخی تهران به حساب می آید.

شاه عبدالعظیم

عبدالعظیم حسنی جزو یکی از برترین علمای شیعه است. این آرامگاه ها بزرگ در شهر ری واقع شده است. به دلیل گسترش بزرگی که این آرامگاه داشته است، شما می توانید از مسیرهای مختلفی به این آرامگاه وارد شوید. در شمال، غرب و جنوب شهر ری شما به این مکان زیارتی دسترسی دارید.

اشخاص معروفی که در شاه عبدالعظیم دفن هستند

با توجه به اینکه شاه عبدالعظیم جزو آرامگاه های معروف تهران به حساب می آید، باید بگوییم اشخاص معروف زیادی نیز در این مکان دفن هستند. ستارخان، آیت الله حسن آشتیانی، علامه محمد قزوینی، آیت الله کاشانی، قائم مقام فراهانی و… همگی جزو اشخاص معروف و مشهوری هستند که در این آرامگاه و در جوار حضرت عبدالعظیم حسنی دفن هستند.

 8- بقعه بی بی شهربانو

از دیگر آرامگاه های معروف تهران، بقعه بی بی شهربانو است. این آرامگاه در شمال امین آباد و در یک منطقه کوهستانی قرار دارد. در این آرامستان فضایی برای دفن افراد عادی در نظر گرفته شده است. بی بی شهربانو همسر امام حسین (ع) است.

آرامگاه بی بی شهربانو

قدمت

قدمت بقعه بی بی شهربانو به تاریخ 888 هجری قمری بر می گردد. البته تا به امروز تغییرات زیادی در این آرامستان به وجود آمده است. حتی به دلیل شهرسازی بخشی از گورستانی که متعلق به این آرامستان است را تخریب کرده اند. کاشی کاری ها و ساخت گنبد سنگی این آرامستان به دوره قاجاریه بر می گردد.

9- بقعه جوانمرد قصاب

بقعه جوانمرد قصاب یکی دیگر از آرامگاه های معروف تهران است که متعلق به یک شخصیت نیمه تاریخی و نیمه افسانه ای است. این آرامستان در غرب تهران و در جاده شهر ری واقع شده است. شخصیت جوانمرد قصاب یک شخصیت نیکو و برجسته بوده است.

همچنین بخوانید : فلسفه و احکام غسل میت چیست؟

قدمت

قدمت بقعه جوانمرد قصاب به دوره قاجاریه برمی گردد. در واقع این آرامگاه در زمان فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. بقعه جوانمرد قصاب جزو آرامگاه های معروف تهران به حساب می آید که در سال 1377 نیز به ثبت رسیده و جزو آثار باستانی نیز به حساب می آید.

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر و سنگ مزار

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر مرمر ، سنگ قبر گرانیت ، سنگ مزار مرمریت و سنگ مزار مصنوعی می باشد . جهت کسب اطلاع بابت خرید سنگ قبر می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۸۰۱۷۰۵ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *