مقالات

فلسفه رفتن به سر مزار چیست ؟

فلسفه رفتن به سر قبر چیست؟

قبل از این که در مورد آداب رفتن سر مزار بیشتر بدانیم، بهتر مقدمه ی کوتاهی در این راستا داشته باشیم. باور این که یکی از عزیزان خود را از دست بدهیم، خیلی طاقت فرسا و رنج آور است، چون تحمل نبودن آن ها تا آخر  عمر  خیلی سخت است.

برای تسکین این درد بارها و بارها به زیارت  عزیزانمان می رویم. حضور در قبرستان دارای آداب زیادی است که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

فلسفه سر قبر رفتن

با توجه به روایات موجود در رابطه با آداب زیارت اهل قبور، انسان با رفتن به زیارت مزار عزیزان خود می تواند تا حدودی رفع دلتنگی نماید.

فلسفه سر قبر رفتن 

 

برای حضور در قبرستان و زیارت آن ها برخی آداب و مستحباتی وجود دارد که در ادامه ی محتوا به بررسی تک تک آن ها خواهیم پرداخت.

همچنین بخوانید: آداب زیارت اهل قبور

آداب رفتن به سر مزار ( رفتن به قبرستان )

برای رفتن به سر مزار امور آداب برخی از کارها باید رعایت شود که ما در این بخش با آنها اشاره کرده ا

زائر باید پاک باشد

امام صادق فرموده است که: هر گاه به زیارت مرقد امیر المومنین رفتی، غسل زیارت کن و پاکیزه ترین جامعه هایت را بپوش، بوی خوش و عطریات استعمال کن و با آرامش و وقار حرکت کن. پاکیزگی یکی از آداب اصلی رفتن به سر مزار می باشد.

از ناحیه ی پشت پای میت وارد شوید نه از سمت سر

یکی از آداب رفتن به قبرستان وارد شدن از ناحیه ی پایین پای میت است، نه از سمت بالای سرش.

هنگام زیارت به روی میت بایستد

سعی کنید به هنگام زیارت مزار عزیزان خود به روی میت ایستاده باشید و برای آن ها دعا بخوانید.

قرآن بخوانید

یکی از اصلی ترین آداب رفتن به قبرستان و زیارت متوفی خواندن قرآن بر سر مزار می باشد. رسول خدا (ص) در این مورد فرموده است که: بهترین هدیه ای که می توان برای مردگان فرستاد، خواندن دعا و سوره های قرانی است.

شستن سنگ مزار

در برخی روایات در مورد شستن سنگ مزار به عنوان آداب رفتن به سر قبر ، آمده است که: روی مزار آب بریزند، چون تا زمانی که تری آن باقی می ماند، از عذاب صاحب قبر برداشته می شود.

شستن سنگ مزار

بررسی ادامه ی آداب رفتن به سر قبور

برای زیارت اهل قبور می توانشمع روشن کرد ، قرآن خواند و … که ما در این بخش به این موارد اشاره کرده ایم :

روشن کردن شمع بر روی سنگ قبر

روشن کردن شمع بر روی سنگ قبر یکی دیگر از آداب رفتن به سر قبر می باشد. دلیل اصلی روشن کردن شمع و چراغ نشات گرفته از حرم و مرقد پیشوایان دینی می باشد.

برای اموات صدقه بدهید

وقتی به سر مزار میرویم بهتر است به نت فرد فوت شده صدقه و خیرات دادن برای اموات بدهیم . حضر علی علیه السلام در پاسخ به این سوال که برای اموات خود چه هدیه ای بهتر است بفرستیم؟

فرموده اند که: دعا و صدقه و قرائت قرآن. با صدقه دادن به نیت عزیزان از دست رفته موجب بهره مند شدن آن ها از ثواب این کار می شوید. چون در برخی اوقات این نوع هدایا موجب رفع عذاب و یا تخفیف در شدت عذاب آن ها می شود.

روی سنگ های قبر پا نگذارید

با توجه به فتواهای مراجع تقلید، پا گذاشتن بر روی سنگ قبر اگر به عنوان اهانت و توهین باشد ،حرام می باشد. ولی در صورتی که این کار به دلیل شلوغی جمعیت و نبودن راه کافی برای رد شدن باشد، ایرادی ندارد.

بررسی دیگر آداب رفتن به سر قبر

برخی از افراد که به زیارت قبور می روند و روی قبر گل میگذارند ،فاتحه میخوانند و … که ما در این بخش بطور کامل درباره این موارد توضیح داده ایم :

بردن گل بر روی سنگ قبر

برای رفتن به سر قبر ، بردن گل بر روی سنگ قبر است. به دلیل این که گل مظهر زیبایی و پاکی است و هر کسی با دیدن گل به وجد و شور در می آید، روح عزیزان از دست رفته هم با دیدن گل شاداب می شوند. هدف اصلی هم از بردن گل بر روی سنگ قبر این است که روح صاحب قبر، از طراوت گل شادابی بگیرد و احساس افسردگی ننماید.

بردن خوراکی جهت پخش کردن سر مزار

بردن خوراکی جهت پخش کردن سر مزار یکی دیگر از آداب رفتن به سر مزار می باشد. افراد با انجام این کار برای عزیزان خود که دستشان از این دنیای فانی کوتاه شده است، یک هدیه ی کوچک و اجر و پاداش می فرستند.

خواندن فاتحه و زدن سنگ به سنگ قبر

یکی از آداب زیارت قبور خواندن فاتحه و زدن سنگ به قبر است. اکثر مردم بر این باور هستند که مردگان تا روز محشر زنده اند و بر تمامی کارها و اعمالی که برای آن ها فرستاده می شود، آگاهی دارند.

خواندن فاتحه و زدن سنگ به سنگ قبر

برای همین خاطر افرادی که به سر مزار می روند، حتما فاتحه ای نثار آن ها می کنند. دلیل زدن سنگ هم بر روی سنگ قبر این است که اموات صدای آن ها را بشنوند.

دلیل پاشیدن گندم روی سنگ قبر چیست ؟

یکی از سنت های دیرینه ی مسلمانان و آداب رفتن به سر مزار ، پاشیدن گندم و برنج بر روی سنگ قبر است. به خصوص اگر  به مکان های زیارتی و حرم امامان رفته باشید، حتما کبوترهایی را آن جا مشاهده خواهید کرد.

چون زائران در هنگام زیارت در سکوهایی که به این منظور ایجاد شده اند، گندم می ریزند. غذا دادن به حیوانات از جمله کبوترها، کاری خوب و پسندیده ای می باشد.

البته پاشیدن گندم روی سنگ قبر مختص حرم های زیارتی نمی باشد و در هر جا این کار را می توان انجام داد. برای همین خاطر پاشیدن گندم بر روی سنگ قبر ربطی به مزار کسی نداشته و همه می توانند در مورد رفتگان خود این کار را اجرا کنند.

ریختن برنج روی سنگ قبر

یکی از سنت های رایج و آداب سر زدن به قبور برای مسلمانان جهت آمرزش روح رفتگان خود، ریختن برنج و گندم بر روی قبر می باشد. برخی مردم به انجام این سنت پایبند بوده و زمانی که به قبرستان می روند ، برای پرندگان برنج و گندم می برند و بر روی سنگ قبر می ریزند.

آیا پا گذاشتن بر روی سنگ قبر گناه دارد؟

پا گذاشتن بر روی سنگ قبر از نظر شرعی کار نیک و پسندیده ای نمی باشد. در صورتی که پا گذاشتن روی قبر مومنان از روی بی احترامی باشد، توصیه می شود که این کار انجام نشود.

از نظر شرع و مسائل مرتبط با آن، قبرستان و قبور مسلمانان دارای احترام و ارزش می باشد و پا گذاشتن بر روی قبر کار درستی نمی باشد.

پا گذاشتن روی سنگ قبر از نظر مراجع تقلید

مراجع تقلید و علمای بزرگ در مورد رفتن به قبرستان و پا گذاشتن بر روی سنگ قبر، بر این عقیده هستند که بی احترامی نسبت به قبر مومن و ریختن هرگونه زباله و اهانت به قبرستان، حرام و ممنوع می باشد. پا گذاشتن روی سنگ قبر از نظر مراجع تقلید به عنوان جسارت به اهل قبور می باشد و با همان ریختن خاشاک در قبرستان هیچ گونه فرقی ندارد  و این کار را گناه می دانند.

البته انجام این کار بستگی به قصد انسان دارد، اگر به قصد اهانت بر روی مزار کسی راه برود و پا بگذارد، این کار او حرام بوده و گناه کار به حساب می آید. ولی در صورتی که از پا گذاشتن بر روی قبر قصدی نداشته باشد و به دلیل زیاد بود جمعیت برای رد شدن این کار را انجام دهد، ایراد و اشکالی ندارد.

رفتن به سر مزار و گذاشتن بر روی سنگ قبر

آیت الله شیرازی در مورد پا گذاشتن بر روی قبر می فرمایند که: قدم زدن یا راه رفتن روی قبر اشخاص حرام نیست، ولی بهتر این است که روی قبر مومنان راه نروند.

آیت الله خامنه ای در این راستا می فرمایند که: اگر این کار بی احترامی باشد، اشکال دارد. مخصوصا بر روی آن ها اسم خدا و یا آیات قرآنی نوشته شده باشد اشکال دارد.

ولی در صورتی که نام خدا و آیات قرآنی بر روی  آن ننوشته باشند و بی احترامی هم نباشد، اشکال شرعی ندارد. ممکن است که قبر، قبر شخصیت بزرگی باشد و پا گذاشتن روی آن بی احترامی باشد.

دلیل سنگ زدن به قبر

روایات زیادی در ارتباط با آداب رفتن به قبرستان و سر قبر وجود دارند. برخی از افراد زمانی که به قبرستان می روند ، با سنگ بر روی  قبر می زنند و فاتحه می خوانند.

سوالی که در این راستا می تواند ذهن همه را درگیر کند، بدعت و یا سنت بودن این کار است. در برخی روایات آمده است که سنت زدن سنگ به قبر به این دلیل است که مرده صدایمان را بشنود.

البته در این مورد هیچ حدیثی وجود ندارد، ولی نبود دلیل شرعی بر سنت های عرفی، به این معنا نمی باشد که سنت ها را به صورت کلی باید رها کنیم. در میان مردم گاها برخی سنت هایی وجود دارند که با وجود این که منبع شرعی ندارند، اما سنت حسنه هستند و عقل هم آن را تایید می کند.

از دیگر عواملی که موجب ایجاد ارتباط بین کسی که در بالای مزار بوده و کسی که در داخل خوابیده است، دست گذاشتن بر روی سنگ قبر است.

روایتی در این راستا آمده است که، از امام صادق علیه السلام در ارتباط با قرار دادن دست بر روی قبر میت سوالی شده است که این کار به چه معنا است، ایشان فرموده اند که: پیامبر اکرم صلوات الله علیه، این کار را برای پسرشان بعد از دفن انجام داده اند. بعد در مورد این که پیامبر اکرم صلوات الله علیه چگونه دست را بر روی قبر قرار داده، سوال کردم، امام صادق در پاسخ انگشت خود را به سمت زمین گرفتند و آن را بر روی زمین قرار دادن و سپس بلند کردند.

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر و سنگ مزار

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر مرمر ، سنگ قبر گرانیت ، سنگ مزار مرمریت و سنگ مزار مصنوعی می باشد . جهت کسب اطلاع بابت خرید سنگ قبر می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۸۰۱۷۰۵ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *