مطالب گوناگون, مقالات

آشنایی کامل با آداب برگزاری مراسم ختم

آداب معاشرت در ختم

زمانی که عزیزی را از دست می دهید بسیاری از دوستان و آشنایان تمایل دارند برای عرض تسلیت نزد شما بیایند. از این رو باید با آداب برگزاری مراسم ختم آشنا باشید تا بتوانید مراسمی درخور عزیز از دست رفته برگزار کنید.

شاید در آن زمان روحیه خوبی نداشته باشید و نتوانید کارها را مطابق با آنچه مدنظرتان است انجام دهید. از این رو بهتر است برای برگزاری مراسم از گروه های خدماتی مجالس ترحیم کمک بگیرید.

تشریفات برگزاری مراسم ختم

بسیاری از آداب برگزاری مراسم ختم باید به موازات هم انجام گیرد. به عنوان مثال اطلاع رسانی به بستگان باید توسط فردی در طی آماده سازی مقدمات مراسم انجام گیرد. یکی از بستگان درجه یک باید با برخی از بستگان تماس بگیرد و فوت متوفی را اطلاع دهد و از آن شخص درخواست کند به سایرین نیز این خبر را اطلاع دهد.

سپس اعلامیه ای تهیه کند و تاریخ مراسم سوم و هفتم را در آن درج کند. این اعلامیه را باید در مراسم خاکسپاری پخش کنند. حتی می توانند از طریق شبکه های اجتماعی نیز خبر فوت و تاریخ برگزاری مراسم های مختلف برای متوفی را به اطلاع همگان برسانند.

آداب معاشرت در ختم چگونه است

بسیاری از افرادی که در گورستان، مسجد، تالار و… حضور پیدا میکنند ماشین شخصی ندارند. از این رو برگزار کننده ی مجلس باید اتوبوس یا مینی بوسی را برای جا به جایی شخص به مکان های مختلف تهیه کند.

مراحل صدور مجوز

اولین مرحله از آداب برگزاری مراسم ختم این است که برای فرد فوت شده گواهی فوت صادر شود. این گواهی باید توسط پزشک مربوطه با چک علائم حیاتی فرد صادر شود. به منظور ثبت وفات باید مدارک هویتی فرد را همراه با گواهی فوت مهر و امضا شده توسط پزشک به ثبت و احوال ببرید.

علاوه بر پزشک، کارکنان قبرستان، شهادت و حضور دو فرد برای تایید فوت شخص هم کافی می باشد. شما می توانید با پرداخت مبلغی هر تعدادی که مدنظرتان است گواهی فوت دریافت کنید. ثبت و احوال به هر فردی گواهی فوت را خواهد داد.

مراحل خرید قبر

مطابق با آداب برگزاری مراسم ختم چنانچه فرد در منزل یا بیمارستان فوت کرده باشد برای انتقال متوفی به گورستان باید حتما با آمبولانس تماس بگیرید. بستگان درجه یک متوفی برای خرید قبر و سایر کارهای اداری باید به پذیرش مراجعه کنند.

همچنین بخوانید : آیا از اعمال شب اول قبر چیزی می دانید؟

در صورت ارائه ی گواهی فوت به پذیرش گورستان سایر کارهای اداری انجام می گیرد. اما اگر گواهی فوت نداشته باشید مسئولین گورستان از یک داد پزشک درخواست می کنند تا گواهی فوت را صادر کند.

مراحل خرید قبر

در صورتی که مورد مشکوکی نباشد گواهی فوت صادر خواهد شد در غیر این صورت متوفی به پزشک قانونی ارجاع خواهد شد. پس از معرفی یک مباشر به خانواده متوفی کلیه ی امور اعم از آماده سازی قبر ، کفن و دفن مرده و … با راهنمایی های وی انجام می گیرد.

رزرو مسجد و خوش آمدگویی

پس از پایان مراسم خاکسپاری طبق اعلامیه ی داده شده و مطابق با آداب برگزاری مراسم ختم باید مراسمی در مسجد برگزار کنید برای این منظور باید از قبل هماهنگی های لازم را با مسئولین مسجد انجام دهید. در روز سوم وفات معمولا بستگان درجه یک به گورستان می روند و از آن جا طبق ساعت اعلام شده به مسجد می روند.

در ورودی مجلس پسران،  دامادهای متوفی، برادر، دایی و … حضور پیدا می کنند تا مهمانان را به داخل مسجد راهنمایی کنند. البته رزرو مسجد در آداب و سنن مختلف متفاوت می باشد برخی از افراد در شام غریبان و هفتم نیز مسجدی رزرو می کنند.

 قرائت قرآن

پس حضور تمام مهمان ها طبق آداب برگزاری مراسم ختم فردی مسلط به تمام قواعد قرآنی، آیاتی مربوط به مرگ، قبر و قیامت تلاوت می کند در بیشتر مجالس از قاری قرآن تقاضا می شود تا شروع به خواندن سوره و قرآن کند.

قرائت قرآن

آیات قرآنی باید با تلفظ صحیح حروف عربی خوانده شود. در هنگام خواندن قرآن سعی کنید تا حد امکان آن را قطع نکنید. بهتر است زمانی برای ترجمه و تفسیر قرآن در نظر بگیرید. قبل از شروع تلاوت قرآن از حضار تقاضا کنید به احترام آیات قرآن  سکوت کنند.

 مداحی

مطابق آداب برگزاری مراسم ختم پس از قرائت قرآن نوحه خوانی و مداحی طبق اصول خاصی اجرا می شود. مداح، نوحه خوانی را با عرض تسلیت به خانواده ی متوفی آغاز می کند. چندین شعر پندآموز از شعرای معروف می خواند. سپس نوحه خوانی را با اشعاری راجب والدین، شهید و … ادامه می دهد.

مداح در بخشی از روضه خوانی به اهل بیت توسل می کند. مداح مناجات و دعای توسل را در انتهای مراسم نوحه خوانی می خواند. سپس نوحه خوان به نیابت از حضار به صاحب مجلس تسلیت می گوید.مداح تاریخ برگزاری مراسم سوم و هفتم را نیز در پایان مداحی خود اعلام می کند.

مراحل رزرو سالن پذیرایی و تهیه ی وسایل ضروری

یکی دیگر از آداب برگزاری مراسم ختم رزرو سروقت سالن پذیرایی می باشد. بعد از مراسم سوم، هفتم، چهلم باید تالاری را رزرو کنید و مهمان های خود را برای خوردن ناهار به تالار ببرید. در حین برگزاری مراسم ترحیم در گورستان، مسجد و منزل وظیفه ی فراهم کردن دستمال کاغذی، میز و صندلی، ظروف یکبار مصرف و … به عهده ی صاحب مجلس می باشد.

برگزاری مراسم یادبود متوفی

در ادامه مطابق با آداب برگزاری مراسم ختم مجالس یادبود در شام غریبان، سوم، هفتم و … برگزار می شود که هر کدام از این مجالس مطابق با فرهنگ و سنن هر منطقه متفاوت می باشد اما چهارچوب تمام این مراسم یکسان می باشد. شب اول بعد از خاکسپاری متوفی دوستان و آشنایان به منزل وی می آیند و نماز شب اول قبر می خوانند شمع روشن می کنند.

برگزاری مراسم یاد بود

صاحب مجلس باید از مهمانان پذیرایی کند در این مواقع چای و خرما بین مهمان ها پخش می شود. در روز سوم وفات بستگان درجه یک صبح به گورستان می روند و سپس در مسجد مراسمی می گیرند و در انتها مهمان ها را برای صرف غذا به تالار دعوت می کنند.

چهل روز بعد از وفات نیز مراسمی برگزار می شود. اینبار میزبان تعداد محدودی از آشنایان و بستگان را در محل خاکسپاری دعوت می کند و سپس تمام مهمانان را به تالار پذیرایی می روند.

آداب شرکت در مراسم ختم

شرکت در مراسم ختم آداب مخصوص خود را دارد که حتما باید با این آداب آشنایی داشته باشید . ما در این بخش به این آداب اشاره کرده ایم:

رعایت سکوت

یکی از آداب برگزاری مراسم ختم رعایت آن ضروری است. رعایت سکوت در طول مراسم میباشد سر و صدا و همهمه نوعی بی احترامی به صاحب مجلس و متوفی می باشد. هدف افرادی که در مراسم حضور پیدا کرده اند تسلی خاطر بازماندگان می باشد. از این رو نباید با یکدیگر مدام در حال صحبت باشند

همراه نبردن کودکان

مراسم ترحیم پر از اندوه و غم می باشد و فضای مناسبی برای کودکان ندارد. کودکان شاد و پر انرژی و به دنبال بازی هستند حضور در این قبیل از مراسم از نظر روحی تاثیر منفی بر روی کودکان دارد.

همچنین بخوانید : نحوه برخورد با فرد عزادار چگونه باید باشد؟

کودکان نمی توانند مانند بزرگسالان یک گوشه بنشینند و به مداحی گوش بدهند از این رو سر و صدا و شلوغی کودکان مراسم را بهم می ریزد. سعی کنید حدالمقدور کودکان خود را به مراسم ترحیم نبرید.

پرهیز از لبخند زدن

کی دیگر از آداب برگزاری مراسم ختم این است که نباید در مورد مسائلی که سبب خنده و لبخند فرد دیگری می شود صحبت کنید. خندیدن در طول مراسم نوعی بی ادبی محسوب می شود و ممکن است موجب ناراحتی صاحب مجلس شود. خندیدن و لبخند زدن در مراسم ختم موجب سوء برداشت داغ دیده می شود و تصور می کند که شما قصد مسخره کردن مراسم و متوفی را دارید.

 حضور برای یک مدت مشخص

در آداب برگزاری مراسم ختم سعی کنید بیش از اندازه در مراسم حضور نداشته باشید. حتی اگر شما نزدیکی زیادی هم با متوفی و خانواده ی وی داشته باشید. حضور طولانی مدت شما موجب ناراحتی خانواده ی وی می شود زیرا بالاخره مرگ فرد در یک خانواده شوک بزرگی محسوب می شود و خانواده ی متوفی نیاز دارند تا زمانی در خلوت خود ریکاوری کنند. و نگرانی از بابت پذیرایی از مهمان ها نداشته باشند.

پوشیدن لباس مشکی

پوشیدن لباس مشکی از آداب برگزاری مراسم ختم در ایران می باشد و تقریبا در اقصی نقاط کشور تمام مردم برای حضور در مراسم ختم لباس مشکی یا حدالمقدور تیره می پوشند. پوشیدن لباس مشکی نشان دهنده ی همدردی شما با صاحبان مجلس و خانواده ی متوفی می باشد.آقایان بهتر است یک پیراهن یا یک تیشرت ساده ی مشکی بپوشند.

سیاه پوشی در عزاداری ابراز همدردی با خانواده متوفی می باشد؟

خانم ها نیز نباید لباس های مجلسی که دارای نگین یا طرح و نقشی هستند بپوشند به طور کل لباس مناسب برای مجلس ترحیم یک لباس مشکی ساده می باشد. آقایان بهتر است یک ته ریشی داشته باشند و صورت آن ها سه تیغ نباشد. خانم ها نیز نباید در طول مجلس ترحیم آرایش داشته باشند و یا صورت خود را به طور کامل اصلاح کرده باشند.

همراه داشتن تحفه ای برای میزبان

معمولا در تمام فرهنگ های ایرانی رسم است که بعد از مراسم چهلم متوفی و برگزاری مراسم ختم به منزل صاحب مجلس می روند و برای اعضای خانواده و بستگان درجه ی یک لباسی تهیه می کنند و از میزبان می خواهند تا لباس مشکی خود را در بیاورد و به تدریج زندگی عادی خود را از سر بگیرد. چنان چه میزبان مغازه ای داشته باشد وی را به محل کار میبرند تا کسب و کار خود را شروع کند.

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر و سنگ مزار

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر مرمر ، سنگ قبر گرانیت ، سنگ مزار مرمریت و سنگ مزار مصنوعی می باشد . جهت کسب اطلاع بابت خرید سنگ قبر می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۸۰۱۷۰۵ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *