مقالات

آیا دلیل گرفتن مراسم چهلم مرده را می دانید ؟

آیا دلیل گرفتن مراسم چهلم مرده را می دانید ؟

مراسم چهلم یکی از آداب و رسوم مربوط به کفن و دفن فرد متوفی می باشد. دلیل اصلی برگزاری این گونه مراسم ها برای آمرزیده شدن و آرامش یافتن روح عزیز از دست رفته است.

چرا برای میت مراسم چهلم می گیرند ؟

دلیل این که برای میت مراسم چهلم گرفته می شود این است که در اسلام عدد 40 بسیار مقدس بوده و معتقد هستند که اگر کاری تا چهل روز انجام شود، اون کار برای افراد عادت می شود.

برگزاری تمامی مراسم اعم از مراسم تشییع جنازه و سوم، هفتم، مراسم چهلم، سالگرد و دیگر جلسات عزاداری برای اموات به وسیله ی بازماندگان از جمله کارهایی است که بازماندگان آن شخص به خاطر حفظ یاد و خاطره آن عزیز از دست رفته و احترام به آن برپا می کنند. برگزاری این نوع جلسات باعث تسکین یافتن قلوب بازماندگان می شود.

ریشه مراسم چهلم

در فرهنگ اسلامی چهل یک عدد بسیار مقدس می باشد. چون اکثر پیامبران الهی در سن چهل سالگی به مقام نبوت رسیده اند. پیامبر اکرم (ص) در مورد مراسم چهلم فرموده است که: آثار گناه تا چهل روز در روح فرد متوفی باقی می ماند.

ریشه مراسم چهلم

با توجه به روایت و آموزه های دینی در مورد مراسم چهلم و دیگر آیین کفن و دفن، بایستی بعد از فوت یک شخص به مدت 3 روز عزاداری کرد و افرادی را که در مراسم شرکت می کنند را غذا داد.

برگزاری مراسم چهلم و هفتم و سوم هیچ گونه پایه و اساسی ندارد. البته این بدان معنی نیست که برگزاری این گونه یادبودها کار خوبی نیست، برعکس خواندن دعا و قرآن برای متوفی موجب آمرزش گناهان فرد متوفی می شود و بسیار ثواب دارد.

همچنین بخوانید : نحوه برخورد با فرد عزادار چگونه باید باشد ؟

چرا سنگ قبر را چهلم می گذارند ؟

پیامبر اکرم (ص) در مورد مراسم چهلم فرد متوفی می فرمایند که: « ای ابوذر، زمانی که مومنی از دنیا می رود، زمین تا چهل روز برای فقدان او گریان و عزادار است ». برخی خرافات در ارتباط با گذاشتن سنگ قبر در روز چهلم وجود دارد.

به عنوان نمونه برخی از افراد بر این باور هستند که در روز چهلم، اندکی از فشار قبر کاسته می شود و برای همین خاطر بهترین زمان برای گذاشتن سنگ قبر، همین روز است. عده ی دیگری از افراد هم بر این عقیده باور دارند که در روز چهلم بعد از مرگ، بدن متوفی تجزیه می شود و…

چرا سنگ قبر را چهلم می گذارند

در ارتباط با گذاشتن سنگ قبر در مراسم چهلم، دلیل خاص و علمی و فقهی وجود ندارد. تنها دلیل قانع کننده و مناسبی که در مورد گذاشتن سنگ قبر می تواند باشد، این موضوع است که بعد از گذشت چهل روز از دفن متوفی، محل دفن شرایط بهتری جهت نصب سنگ قبر پیدا می کند

. به دلیل این که در چنین روزی مراسم چهلم به رسم یادبود و دعای خیر برای فرد درگذشته گرفته می شود و عزیزان و بازماندگان آن برای زیارت در سر قبر او حضور پیدا می کنند، بهترین زمان برای نصب سنگ قبر چنین روزی می باشد.

روز چهلم برای مرده چه اتفاقی می افتد ؟

اصلا با خود تا حالا فکر کرده اید چرا برای مرده چهلم میگیرند ؟ و یا روز چهلم مرده چه اتفاقی برای مرده می افتد ؟ برخی روایت هایی وجود دارند که بیانگر این موضوع می باشند که وقتی روح انسان به سراغ جسم از هم تنیده ی خود می رود، بسیار ناراحت می شود و حال میت در روز چهلم بسیار غمگین است

برای همین خاطر جهت تسلای اموات، بازماندگان در روز چهلم برای وی مراسم می گیرند. این گونه مراسم ها علاوه بر این که موجب تسکین قلوب بازماندگان می شود، برای آرامش و آمرزیده شدن شخصی که فوت شده است هم تاثیر زیادی می گذارد.

همچنین بخوانید : جان دادن انسان چگونه است ؟

چرا مراسم چهلم را به تعداد فرزندان کم میکنند؟

همان طور که در مورد آداب مراسم  ختم و چهلم گفتیم، در برخی نقاط آداب و رسوم کفن و دفن متفاوت می باشد. به این صورت که عده ای از افراد معتقد هستند که برای تعیین روز مراسم چهلم فرد میت، بایستی تعداد فرزندان آن مرحوم را از عدد 40 کم کرد. این افراد دلیل این کار را در طولانی شدن عمر فرزندان می دانند.

ذکر این موضوع از قاعده مستثنی نمی باشد که هیچ گونه پایه و اساس مذهبی و دینی برای کم کردن تعداد فرزندان از عدد 40 برای تعیین روز مراسم چهلم وجود ندارد و این کار کاملا خرافات است.

شما فرض کنید که یک فرد 4 همسر داشته و از هر یک از آن ها ده فرزند داشته باشد، با این حساب بایستی از 40 روز 40 تا کم کرد، که نتیجه می شود صفر و این با منطق اصلا جور در نمی آید.


خرید سنگ قبر مرمر از فروشگاه جنت نوین


مراسم چهلم چگونه برگزار می شود ؟

هدف اصلی از برگزاری مراسم چهلم برای عزیز از دست رفته به خاطر همدردی می باشد. از طرفی برگزاری این گونه مراسمات موجب  کم کردن درد و رنج مصیبت بازماندگان عزیز از دست رفته می شود.

برای کم کردن از تنهایی افراد بازماندگان متوفی، بهتر است آن ها را در چنین مراسمی همراهی نمود. یکی دیگر از دلایلی که برای میت مراسم گرفته می شود، طلب رحمت و دعا و مغفرت می باشد. در این مراسم ها قرآن  و خواندن نماز انجام می شود و ثواب آن به متوفی از دست رفته اهدا می گردد.

مراسم چهلم چگونه برگزار می شود ؟

در دین اسلام تاکیدات بسیار زیادی برای انجام این گونه امور ذکر شده است. برای همین خاطر می توان گفت که افرادی که مراسم چهلم برای میت خود برگزار می کنند، به هیچ عنوان در صدد اضافه کردن امری در دین نمی شوند.

صاحبان عزا برای این که به مراسم خود نظم داده و انسجام ببخشند، جهت انجام این چنین مراسمی روزهای خاصی را در نظر می گیرند. البته در برخی مناطق مرسوم است که در اولین جمعه بعد از وفات فرد متوفی برایش مراسم گرفته می شود و این مراسمات با توجه به رسوم هر منطقه متفاوت می باشد.

آداب مراسم چهلم

آداب مراسم چهلم به این صورت است که باید در قدم اول، روز و ساعت و مکان اجرای مراسم را مشخص کرده و اعلامیه ها را پخش کرد.

اطلاع رسانی مراسم چهلم بهتر است حداقل 2 هفته قبل باشد تا مهمان ها بتوانند برنامه های خود را برای حضور  در مراسم ردیف کنند. مکان برگزاری مراسم چهلم، با توجه به شرایط و میزان بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته شده، انتخاب می شود.

پذیرایی مراسم چهلم چگونه باید باشد ؟

یکی از بخش های رایج و مهم تمامی مجالس ترحیم به خصوص مراسم چهلم، پذیرایی مراسم می باشد. پذیرایی مراسم چهلم با توجه به نظر و عقیده و سلیقه ی صاحبان عزا انتخاب می شود. در مراسم چهلم برای پذیرایی مهمانان از میوه، شیرینی، کیک، حلوا، خرما، نوشیدنی استفاده می شود.

پذیرایی مراسم چهلم چگونه باید باشد ؟

برخی از افراد برای سهولت در پذیرایی، برای مهمانان خود پک های میوه و نوشیدنی آماده می کنند و در آخر مراسم و در زمان خروج به مهمان های خود پک میوه تعارف می کنند. برخی از افرادی هم که  مراسم نمی گیرند، تمامی هزینه ها را به خیریه اهدا می کنند.

نحوه محاسبه چهلم مرده

روز چهلم مرده از چه روزی حساب میشه ? شاید این سوال بسیاری از شما باشه که عزیزی رو از دست داده اید ما در اینجا به این سوال شما پاسخ دقیقی خواهید داد. دقیقا از روز فوت فرد متوفی شروع می شود. به این صورت که نحوه ی محاسبه ی چهلم از روز دفن محاسبه نمی شود، بلکه از همان  زمان و روزی که شخص دار فانی را وداع کرد، حساب می شود.

همان گونه که اربعین (چهلم) امام حسین علیه السلام را از روز به شهادت رسیدن ایشان محاسبه می کنند. همان طور که می دانید اربعین حسینی از روز شهادت امام حسین محاسبه می شود، نه بعد از دفن آن.

چون اگر بعد از دفن امام حسین اگر بخواهند اربعین حسینی را محاسبه کنند، روز چهلم امام در تاریخ 23 ماه صفر تعیین می شود، در صورتی که روز بیستم ماه صفر اربعین امام حسین می باشد. روش محاسبه ی چهلم مرده، از سیره اهل بیت در بر گرفته شده است.

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر و سنگ مزار

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر مرمر ، سنگ قبر گرانیت ، سنگ مزار مرمریت و سنگ مزار مصنوعی می باشد . جهت کسب اطلاع بابت خرید سنگ قبر می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۸۰۱۷۰۵ تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول

روز چهلم برای مرده چه اتفاقی می افتد ؟

برخی روایت هایی وجود دارند که بیانگر این موضوع می باشند که وقتی روح انسان به سراغ جسم از هم تنیده ی خود می رود، بسیار ناراحت می شود و حال میت در روز چهلم بسیار غمگین است برای همین خاطر جهت تسلای اموات، بازماندگان در روز چهلم برای وی مراسم می گیرند. این گونه مراسم ها علاوه بر این که موجب تسکین قلوب بازماندگان می شود، برای آرامش و آمرزیده شدن شخصی که فوت شده است هم تاثیر زیادی می گذارد.

چرا مراسم چهلم را به تعداد فرزندان کم میکنند؟

در برخی نقاط آداب و رسوم کفن و دفن متفاوت می باشد. به این صورت که عده ای از افراد معتقد هستند که برای تعیین روز مراسم چهلم فرد میت، بایستی تعداد فرزندان آن مرحوم را از عدد 40 کم کرد. این افراد دلیل این کار را در طولانی شدن عمر فرزندان می دانند. ذکر این موضوع از قاعده مستثنی نمی باشد که هیچ گونه پایه و اساس مذهبی و دینی برای کم کردن تعداد فرزندان از عدد 40 برای تعیین روز مراسم چهلم وجود ندارد و این کار کاملا بر اساس رسم و رسوم می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *