مقالات

نماز میت چگونه خوانده می شود و چه شرایطی دارد ؟

نماز میت، بخشی از مراسم تشییع جنازه می باشد. این نماز یکی از نمازهای واجب است که بعد از غسل و کفن کردن جنازه، قبل از دفن میت خوانده می شود. تشییع کننده ها به جماعت این نماز را برای استغفار و آمرزیده شدن متوفی می خوانند.

با وجود این که به آن نماز میت گفته می شود ولی در واقع یک دعا جهت آمرزش میت می باشد،  چون رکوع ، سجده، تشهد و سلام ندارد، و برای خواندن آن غسل و وضو و لازم نمی باشد.

آداب خاکسپاری میت طبق دید اسلام

مراسم خاکسپاری و کفن و دفن در اسلام دارای آیین های مشخصی می باشد که با توجه به آداب و رسوم هر منطقه به شکل متفاوت تری انجام می شود. آداب خاکسپاری میت طبق دید اسلام به صورت زیر است:

 • غسل میت
 • نماز میت
 • دفن میت
 • آخرین دعا سر قبر

فلسفه نماز میت  چیست؟

امام رضا علیه السلام در ارتباط با فلسفه ی نماز میت می فرمایند که: « اگر کسی بپرسد چرا مجبوریم که بر مردگان خود نماز بخوانیم، گفته می شود برای این که به درگاه خدا شفیع میت شویم و آمرزش او را از خداوند بخواهیم.

فلسفه نماز میت  چیست؟

زیرا که هیچ وقتی از اوقات، میت محتاج تر از لحظه پس از مرگ نیست که شفاعت شود و از برای او طلب مغفرت بخواهیم »  برای همین خاطر می توان فلسفه ی خواندن نماز میت را برای طلب آمرزش و دعا برای افرادی که از این دنیا رفته اند و راهی سرای آخرت هستند، دانست.

نحوه اقامه نماز میت

این نماز یکی از آخرین نمازهای دنیوی جنازه است که دوستان و آشنایان و تشییع کننده های حاضر در مراسم خاکسپاری  برای میت می خوانند. این نماز یکی از نمازهای واجب به حساب می آید که از 5 تکبیر تشکیل شده است. بعد از هر تکبیر دعا ها و ذکرهای خاصی خوانده می شود، البته به جز آخرین تکبیر.

این نماز را باید به صورت ایستاده خواند و هیچ گونه رکوع ، سجود و تشهد و سلامی ندارد. برای خواندن نماز میت نیازی به وضو نمی باشد. احکام و طریقه ی خواندن نماز میت به شرح زیر می باشد:

 • قیام
 • باید در طول نماز، تشییع کننده ها بر پای خود بایستند و به صورت سرپا باشند.
 • نیت
 • نیت نماز میت
 • استقبال میت
 • امام جماعت در جلوی جمعیت قرار می گیرد و میت در جلوی وی به پشت خوابانده می شود.
 • پنج تکبیر
 • مهم ترین قسمت این نماز در ذکر این پنج تکبیر می باشد که با دعایی همراه است.

ادعیه تکبیرهای نماز میت

تکبیر اول

این دعا شهادت به وحدانیت خدا و نبوت حضرت محمد است.

أَشهَدُ أَن لَا إِلَهَ إِلَّا ٱللَّهُ وَحدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ وَأَشهَدُ أَنَّ مُحَمَّدًا عَبدُهُ وَرَسُولُهُ أَرسَلَهُ بِٱلحَقِّ بَشِيرًا وَنَذِيرًا بَينَ يَدَيِ ٱلسَّاعَةِ

تکبیر دوم

این ذکر برای صلوات بر محمد و آل محمد می باشد.

ٱللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَبَارِك عَلَى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ وَٱرحَمْ مُحَمَّدًا وَآلَ مُحَمَّدٍ كَأَفضَلِ مَا صَلَّيتَ وَبَارَكتَ وَتَرَحَّمتَ عَلَى إِبرَاهِيمَ وَآلِ إِبرَاهِيمَ إِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ وَصَلِّ عَلَى جَمِيعِ ٱلأَنبِيَاءِ وَٱلمُرسَلِينَ وَٱلشُّهَدَاءِ وَٱلصِّدِّيقِينَ وَجَمِيعِ عِبَادِ ٱللهِ ٱلصَّالِحِينَ

دعای بعد از تکبیر سوم

این دعا طلب مغفرت برای مومنان و مسلمانان است.

ٱللهُمَّ ٱغفِر لِلمُؤمِنِينَ وَٱلمُؤمِنَاتِ وَٱلمُسلِمِينَ وَٱلمُسْلِمَاتِ ٱلأَحيَاءِ مِنهُم وَٱلأَموَاتِ تَابِع ٱللَّهُمَّ بَينَنَا وَبَينَهُم بِٱلخَيرَاتِ إِنَّكَ مُجِيبُ ٱلدَّعَوَاتِ إِنَّكَ عَلَى كُلِّ شَيءٍ قَدِيرٌ

دعای بعد از تکبیر چهارم

آخرین دعا، طلب آمرزش برای فردی است که برای او نماز میت خوانده می شوداگر میت مرد باشد:

ٱللَّهُمَّ إِنَّ هَذَا عَبدُكَ وَٱبنُ عَبدِكَ وَٱبنُ أَمَتِكَ نَزَلَ بِكَ وَأَنتَ خَيرُ مَنزُولٍ بِهِ ٱللَّهُمَّ إِنَّا لَا نَعلَمُ مِنهُ إِلَّا خَيرًا وَأَنتَ أَعلَمُ بِهِ مِنَّا ٱللَّٰهُمَّ إِن كَانَ مُحسِنًا فَزِد فِي إِحَسَانِهِ وَإِن كَانَ مُسِيئًا فَتَجَاوَز عَنهُ وَٱغفِر لَهُ ٱللَّٰهُمَّ ٱجعَلهُ عِندَكَ فِي أَعلَى عِلِّيِّينَ وَٱخلُف عَلَى أَهلِهِ فِي ٱلغَابِرِينَ وَٱرحَمهُ بِرَحمَتِكَ يَا أَرحَمَ ٱلرَّاحِمِينَ

اگر میت زن باشد

ٱللَّٰهُمَّ إِنَّ هَٰذِهِ أَمَتُكَ وَٱبنَةُ عَبدِكَ وَٱبنَةُ أَمَتِكَ نَزَلَت بِكَ وَأَنتَ خَيرُ مَنزُولٍ بِهِ ٱللَّٰهُمَّ إِنَّا لَا نَعلَمُ مِنهَا إِلَّا خَيرًا وَأَنتَ أَعلَمُ بِهَا مِنَّا ٱللَّٰهُمَّ إِن كَانَت مُحسِنَةً فَزِدفِي إِحسَانِهَا وَإِن كَانَت مُسِيئَةً فَتَجَاوَز عَنهَا وَٱغفِرلَهَا ٱللَّٰهُمَّ ٱجعَلهَا عِندَكَ فِي أَعلَى عِلِّيِّينَ وَٱخلُف عَلَى أَهلِهَا فِي ٱلغَابِرِينَ وَٱرحَمهَا بِرَحمَتِكَ يَا أَرحَمَ ٱلرَّاحِمِينَ

مستحبات نماز میت

این نماز دارای برخی مستحبات هم می باشد، به این صورت که برای خواندن این نماز الزامی به پا برهنه نماز خواندن نمی باشد و می توان با کفش هم نماز خواند. نیازی به داشتن وضو و یا غسل و تیمم برای خواندن این نماز نمی باشد.

در صورتی که جنازه متعلق به زن باشد، امام جماعت در مقابل سینه هایش می ایستد و نماز را می خواند و در صورتی که جنازه مرد باشد، مقابل وسط قامت او می ایستد.

مستحبات نماز میت

مستحب است که نماز میت در جایی خوانده شود که افراد برای خواندن نماز، بیشتر به آن جا می روند. در هر تکبیر دست ها را مانند تکبیره الاحرام نمازهای یومیه تا مقابل گوش یا صورت بلند کنند.

خواندن نماز باید در فاصله ی خیلی کم باشد، به اندازه ای که بادی که از حرکت لباس ایجاد می شود، به جنازه برسد.  امام جماعتی که نماز را می خواند، دعاها و تکبیر ها را بلند بخواند و افرادی که با او نماز می خوانند، آهسته تر بخوانند.

قبل از نماز سه مرتبه الصلاه بگوید. تشییع کننده ها برای میت و مومنین دعا می کنند. نمازگزاران به هنگام خواندن نماز، پشت سر امام جماعت می ایستند. زن حائض اگر نماز را به جماعت بخواند، در صف باید به صورت تکی بایستد.

نماز میت چند رکعت است؟

زمانی که فرد زنده است امکان خواندن نماز قضا برای او وجود ندارد. فرد تا زمانی که زنده است باید نمازهای واجب خود را بخواند، در نماز قضای میت هم نیازی به گفتن خصوصیات میت نمی باشد و ترتیب نمازهای قضا برای میت دقیقا مثل نماز ظهر، عصر، مغرب و عشا می باشد.

آیا نماز میت اهل سنت و شیعه با یکدیگر متفاوت است؟

بله نماز میت اهل سنت و شیعه با همدیگر فرق می کنند. خواندن نماز بر میت نزد اهل سنت دارای چهار تکبیر می باشد. به این صورت که با تکبیر اول، نماز را شروع می کنند و بعد از آن حمد خوانده می شود.

بعد از تکبیر دوم، صلوات می فرستند. بعد از تکبیر سوم برای متوفی دعا می کنند و با تکبیر چهارم و خواندن سلام، نماز را به اتمام می رسانند.

تفاوت نماز میت اهل سنت با شیعه در این است که نماز میت برای افراد شیعه با پنج تکبیر خوانده می شود، ولی برای افراد سنی با چهار تکبیر. تفاوت دیگری که در نماز میت اهل سنت و شیعه وجود دارد، نماز میت اهل سنت با سلام به پایان می رسد.

نماز میت چه دعاهایی دارد؟

ٱللَّٰهُمَّ ٱغفِر لِلمُؤمِنِينَ وَٱلمُؤمِنَاتِ وَٱلمُسلِمِينَ وَٱلمُسلِمَاتِ ٱلأَحيَاءِ مِنهُم وَٱلأَموَاتِ تَابِع ٱللَّٰهُمَّ بَينَنَا وَبَينَهُم بِٱلخَيرَاتِ إِنَّكَ مُجِيبُ ٱلدَّعَوَاتِ إِنَّكَ عَلَىٰ كُلِّ شَي‌ءٍ قَدِيرٌ

این دعا برای طلب مغفرت میت خوانده می شود. بعد از تکبیر چهارم در صورتی که میت مرد باشد دعای ٱللَّٰهُمَّ إِنَّ هَٰذَا عَبدُكَ وَٱبنُ عَبدِكَ وَٱبنُ أَمَتِكَ نَزَلَ بِكَ وَأَنتَ خَيرُ مَنزُولٍ بِهِ ٱللَّٰهُمَّ إِنَّا لَا نَعلَمُ مِنهُ إِلَّا خَيرًا وَأَنتَ أَعلَمُ بِهِ مِنَّا ٱللَّٰهُمَّ إِن كَانَ مُحسِنًا فَزِد فِي إِحَسَانِهِ وَإِن كَانَ مُسِيئًا فَتَجَاوَز عَنهُ وَٱغفِر لَهُ ٱللَّٰهُمَّ ٱجعَلهُ عِندَكَ فِي أَعلَىٰ عِلِّيِّينَ وَٱخلُف عَلَىٰ أَهلِهِ فِي ٱلغَابِرِينَ وَٱرحَمهُ بِرَحمَتِكَ يَا أَرحَمَ ٱلرَّاحِمِينَ خوانده می شود.

در صورتی که میت زن باشد، دعای ٱللَّٰهُمَّ إِنَّ هَٰذِهِ أَمَتُكَ وَٱبنَةُ عَبدِكَ وَٱبنَةُ أَمَتِكَ نَزَلَت بِكَ وَأَنتَ خَيرُ مَنزُولٍ بِهِ ٱللَّٰهُمَّ إِنَّا لَا نَعلَمُ مِنهَا إِلَّا خَيرًا وَأَنتَ أَعلَمُ بِهَا مِنَّا ٱللَّٰهُمَّ إِن كَانَت مُحسِنَةً فَزِدفِي إِحسَانِهَا وَإِن كَانَت مُسِيئَةً فَتَجَاوَز عَنهَا وَٱغفِرلَهَا ٱللَّٰهُمَّ ٱجعَلْهَا عِندَكَ فِي أَعلَىٰ عِلِّيِّينَ وَٱخلُف عَلَىٰ أَهلِهَا فِي ٱلغَابِرِينَ وَٱرحَمهَا بِرَحمَتِكَ يَا أَرحَمَ ٱلرَّاحِمِينَ  خوانده می شود.

چرا در نماز میت رکوع و سجده وجود ندارد؟

نقل قولی که از شهید ثانی بر پایه ی دیدگاه مشهور بین فقهای دینی، آمده است، اشاره به این موضوع شده که: نماز میت نماز به حساب نمی آید و در واقع نوعی دعا برای آمرزش گناهان میت است.

با توجه بر این که نماز بدون وضو و رکوع و سجده معنا ندارد، پس این نماز، به عنوان دعا به شمار می آید. روایتی از امام رضا علیه السلام در کتاب فقه الرضا آمده است که : « نماز میت، فقط تکبیر بوده و نماز نیست. زیرا نماز چیزی است که در آن رکوع و سجده باشد.»

آیا نماز میت را می توان قضایش را خواند؟

با استناد بر این که باید نماز میت بعد از غسل و کفن کردن جنازه و پیش از خاک کردن میت  خوانده شود، خواندن قضای نماز میت صحیح نمی باشد.

چرا در نماز میت وضو و اذان وجود ندارد؟

به دلیل این که نماز میت و نحوه ی اجرای آن یک امر تعبدی است،  در امور عبادی و تعبدی ما تابع دلیل و حجت شرعی هستیم. اگرچه خواندن نماز بر میت یک امر واجب کفایی و به عنوان یک نماز به شمار می آید، ولی در واقع یک نحوه دعا و درخواست آمرزش از خدا می باشد.

چرا در نماز میت وضو و اذان وجود ندارد؟

برای همین خاطر برای خواندن این نماز نیازی به وضو و اذان نمی باشد. اگر هم در معنی کلمات این نماز دقت کنید به خوبی متوجه این موضوع می شوید.

دلیل واجب بودن نماز میت چیست؟

نماز میت یکی از نمازهای مسلمانان می باشد که بر جنازه ی افراد مسلمانان بالای 6 سال، قبل از دفن خوانده می شود. این نماز واجب کفایی می باشد، اهمیت این نماز به اندازه ای است که اگر میتی بدون نماز خاک  شود، یا نماز خوانده شده، صحیح نباشد در برخی موارد جسد میت را از قبر بیرون می آورند و مجددا نماز را می خوانند.

آیا کسی که اقدام به خودکشی کرده است، نماز میت بر او واجب است؟

حکم خواندن نماز میت برای جنازه ای که اقدام به خودکشی خود کرده است، مانعی نداشته و بایستی خوانده شود. آیت الله مکارم شیرازی در این مورد می فرمایند که: « قابل ذکر است که خودکشی یکی از گناهان کبیره به حساب می آید و مالکیت انسانی نسبت به نفس خویش، دلیلی بر خودکشی نمی تواند باشد.

مراسم برای این گونه افراد باید به صورت عادی صورت بپذیرد و شرکت در این نوع مراسم و دعا برای آمرزش آن ها ایرادی ندارد. به امید این که مشمول عفو الهی واقع شوند»

اگر جسد غرق شود، نماز میت بر او خوانده می شود؟

آیت الله مکارم شیرازی حکم نماز میت را برای جسد غرق شده اینگونه بیان می کند که: « کسی که در دریا غرق شده باشد، تا زمانی که جسدش پیدا نشود، نماز ندارد »

تفاوت خواندن نماز میت برای زن و مرد

برخی تفاوت هایی در خواندن نماز میت برای زن و مرد وجود دارد که به شرح زیر هستند:

 • اولین تفاوت در ذکر دعا بعد از تکبیر چهارم می باشد، (همان گونه که در مطالب بالاتر به این موضوع اشاره شد، قرائت آن دعا برای زن و مرد متفاوت است)
 • دومین تفاوت در این است که اگر جنازه زن باشد باید امام جماعت و یا فرد نمازگزار رو به روی سینه ی میت قرار بگیرد و اگر جنازه مرد باشد، نمازگزار باید رو به روی وسط بدن میت قرار گیرد.
 • سومین تفاوت هم در ضمیرهای مونث و مذکر است که امام جماعت با توجه به جنسیت میت به هنگام دعا آن ها را تغییر می دهد.

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر و سنگ مزار

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر مرمر ، سنگ قبر گرانیت ، سنگ مزار مرمریت و سنگ مزار مصنوعی می باشد . جهت کسب اطلاع بابت خرید سنگ قبر می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۸۰۱۷۰۵ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *