مقالات

آیا شرایط دفن مرده در بهشت زهرا می دانید ؟

شرایط دفن در بهشت زهرا

قبل از بررسی قوانین بهشت زهرا، یک مقدمه ی مختصری از این گورستان بزرگ برای شما عزیزان آماده کرده ایم. با ما همراه باشید چون در ادامه به بررسی کامل قوانین بهشت زهرا خواهیم پرداخت.

در جنوب تهران گورستان بسیار بزرگی به نام بهشت زهرا وجود دارد. این گورستان از تاریخ 1349 شمسی مورد بهره برداری قرار گرفته شده است.

به مرور زمان این گورستان بسیار گسترش یافته و به نام سازمان بهشت زهرا (س) تغییر نام داده است و اکنون به قسمت ها و واحد های گوناگون و مختلفی تقسیم شده است.

آشنایی با بهشت زهرا

بهشت زهرا گورستان بسیار بزرگی است که در جنوب تهران واقع شده است و دارای بخش ها و واحد های گوناگونی است. قسمت عظیم این گورستان متعلق به شهدای جمهوری اسلامی ایران می باشد و امروزه به گلزار شهدا مشهور است و یادمان هایی هم در این راستا در آن محل احداث شده است.

بیش از چهار هزار شهید گمنام در بهشت زهرا دفن شده اند. در غرب بهشت زهرا مرقد امام خمینی هم قرار دارد. با گسترش شهر تهران بعد از انقلاب اسلامی ایران، فعالیت های سازمان بهشت زهرا هم گسترش پیدا کرد، به این صورت که واحد ها و بخش های خدماتی متعدد و زیادی در این سازمان  ایجاد گردید.

قطعه ی 44 بهشت زهرا، محل دفن شهدا و ایثارگران جنگ ایران و عراق است، این قطعه به گلزار شهدا معروف می باشد. در بهشت زهرا بیش از چهار هزار شهید گمنام دفن شده که مزار 2 هزار و پانصد نفر آن در این قطعه می باشد. قبر شهدای گمنام به صورت یکدست بوده و بر روی سنگ قبر تمامی آن ها فرزند روح الله نوشته شده است.

تاریخچه بهشت زهرا

در سال 1345 جهت پایان دادن تعداد قبرستان های تهران، اقدام به طراحی گورستان بزرگ و وسیع بهشت زهرا نمودند.

در جنوب تهران و در مسیر تهران- قم، قطعه زمینی به وسعت 314 هکتار برای ایجاد سازمانی واحد برای انجام خدمات لازم و دقیق بر موازین شرعی و بهداشتی در نظر گرفته شد. این گورستان نزدیک به چهار سال زمان برد و در نهایت در تاریخ 1349 مورد بهره برداری قرار گرفت.

در تاریخ 1376 شمسی نزدیک به 110 هکتار زمین هم از نواحی شمال و شمال شرق بهشت زهرا به آن اضافه شد. در سال 1387 هم یک قطعه زمین دیگر به اندازه ی 160 هکتار از قسمت شرقی بهشت زهرا در محدوده ی کهریزک و باقرشهر به آن اضافه شد.

قوانین دفن میت در بهشت زهرا

قوانین بهشت زهرا برای دفن میت به این صورت است که، در اولین قدم آمبولانس برای حمل جنازه به محل مورد نظر اعزام می شود. بعد از انجام تمامی کارهای مربوطه و ثبت در مرکز، پذیرش متوفی صورت می پذیرد.  بعد از ورود آمبولانس، تمامی خدمات مربوط به آن انجام شده و میت به سالن تطهیر ارسال می شود.

در این زمان فرایند انجام کارهای اداری به وسیله ی بازماندگان درجه ی یک میت انجام می گردد. یکی از بستگان و بازماندگان متوفی با در اختیار داشتن یکی از مباشران حاضر در سازمان، تمامی مراحل و کارهای اداری و مربوطه را انجام می دهند.

از جمله ی کارهای مربوطه می توان به تعیین قبر و پرداخت هزینه های مربوطه خدمات سازمان مانند: غسل میت و انجام امور تدفین، رزرو  میز و صندلی، رزرو مداح و اکو و … اشاره کرد. مباشران سازمان بهشت زهرا از لحظه ی ورود آمبولانس تا لحظه ی تدفین همراه بازماندگان متوفی هستند و بر انجام تمامی امور نظارت دارند.

تاریخچه بهشت زهرا

ادامه ی قوانین بهشت زهرا برای دفن به این صورت است که، بعد از اتمام امور اداری، متوفی به سالن تطهیر ارسال می شود و در آن جا به وسیله ی چند روحانی غسل داده می شود.

بعد از اتمام ، برای خواندن نماز میت به سالن مربوطه ارسال شده و بعد از اقامه ی نماز میت با  آمبولانس های ویژه به قطعه ی مورد نظر فرستاده می شود و در آن جا مراحل تدفین و خاکسپاری با رعایت کلیه ی موازین شرعی صورت می پذیرد.

قوانین بهشت زهرا در کرونا

قوانین بهشت زهرا در کرونا به این صورت است که، پرسنل بهشت زهرا به صورت چند شیفتی آماده ی ارائه ی خدمات بودند. سازمان بهشت زهرا با تدوین دستورالعمل و شیوه نامه درون سازمانی، تمامی عملیات اجساد را در کرونا مدیریت کرد.

به دلیل غیر قابل تصور بودن بحران این بیماری، برنامه های زیادی در سطح مدیریتی، مذهبی و بهداشتی و مراقبتی تدوین و اجرا شد.

این سازمان با در نظر گرفتن اهمیت موضوع بیماری کرونا، علی رغم پیچیدگی های زیاد و ناشناخته بودن ابعاد بحران تمامی مراحل دفن را با رعایت کامل مسائل شرعی و بهداشتی اجرا کرد.

قوانین نصب سنگ در بهشت زهرا

گورستان بهشت زهرا برای خاک کردن متوفی شرایط و قانون هایی را دارد که ما در این بخش به این قوانین پرداخته ایم :

نصب نیمکت، پایه چراغ ، کتیبه،گلدان

قوانین بهشت زهرا برای نصب سنگ قبر به این صورت است که نصب هر نوع نیمکت، پایه چراغ، کتیبه، گلدان برای قطعات در هر اندازه و شکل ممنوع است. چون امکان وارد شدن صدمه به دیگر قطعات وجود دارد و می تواند موجب نشست زمین و شکستن سنگ قبر شود.

چاپ تصاویر بانوان

قوانین بهشت زهرا در ارتباط با چاپ تصاویر بانوان بدون رعایت موازین اسلامی بر روی سنگ قبر هم ممنوع می باشد. عکسی که برای چاپ بر روی سنگ قبر برای بانوان انتخاب می شود، باید بدون آرایش و با حجاب کامل و با چهره ای ساده باشد.

نصب سنگ قبر با ارتفاع قرنیز 10

نصب سنگ با ارتفاع قرنیز 10 سانتی متر غیر قانونی می باشد و تنها در قطعات 1 تا 112 با دریافت مجوز از سازمان ممکن است.

شرایط دفن هنرمندان و شهدا در بهشت زهرا

قوانین بهشت زهرا برای دفن هنرمندان و شهدا به این صورت است که، فرد متوفی باید تمامی شرایط دفن را داشته باشد و هنرمند یا از خانواده ی شهدا و ایثارگران شناخته شده باشد.

شرایط دفن هنرمندان و شهدا در بهشت زهرا

تشخیص این که فرد متوفی هنرمند است، به وسیله ی حوزه ی تخصصی مربوط به خانه سینما، خانه تئاتر و خانه ی موسیقی صورت می پذیرد. این سازمان ها طی نامه ای به معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هنرمند بودن شخص متوفی را اعلام می کنند.

هزینه کفن و دفن در بهشت زهرا

قوانین بهشت زهرا در رابطه با هزینه های کفن و دفن مرده به این صورت است که، مسئولان سازمان بهشت زهرا، خرید و فروش قبرها را با قیمت های نجومی انجام نمی دهند.

البته بخش مهم و قابل توجه هزینه ی کفن و دفن مربوط به انتخاب قبر و قطعه است. سازمان بهشت زهرا از همان اول تاسیس تا به امروز روزانه یک طبقه قبر رایگان در قطعات جاری روز دفن در اختیار شهروندان قرار می دهد. شهروندان با پرداخت تعرفه های مشخص می توانند طبقات دو و سه را هم خریداری نمایند.

آیا اجازه انداختن عکس زن بر روی سنگ قبر، در بهشت زهرا ممکن است؟

قوانین بهشت زهرا در ارتباط با انداختن عکس زن بر روی سنگ قبر به این صورت است که، تنها زمانی انجام این کار ممکن است که عکس انتخاب شده با چهره ی ساده باشد. چهره ی بانوی متوفی کاملا بدون آرایش بوده و با حجاب کامل باشد. در غیر این صورت اجازه ی نصب سنگ قبر داده نخواهد شد.

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر و سنگ مزار

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر مرمر ، سنگ قبر گرانیت ، سنگ مزار مرمریت و سنگ مزار مصنوعی می باشد . جهت کسب اطلاع بابت خرید سنگ قبر می توانید با شماره ۰۹۱۲۰۸۰۱۷۰۵ تماس حاصل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *